Letošní ročník jubilejní 10. ročník festivalu Open House Praha se uskuteční od 13. do 19. května 2024 a zpřístupní o víkendu zdarma více než 100 architektonických skvostů na území hlavního města Prahy. Festival nabízí dále v týdnu od 13. května doprovodný program v podobě přednášek, debat a procházek po Praze.

Open House Praha nechá nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu proměn města, architektury a veřejného prostoru v posledních deseti letech i přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel.

Na území městské části Praha 1 festival letos otevře 32 budov. Poprvé budou v rámci festivalu zpřístupněny na příklad Palác První české zajišťovací banky (dnešní Goethe-Institut), Palác Škodových závodů, budova Staroměstské tržnice či několik budov v rámci areálu Pražského hradu.

Festival Open House Praha, který nechává široké veřejnosti zdarma nahlédnout do běžně uzavřených budov, oslaví letos v květnu 10. výročí. Za dobu své existence otevřel již přes 620 budov a prostorů, které přivítaly téměř půl milionu návštěv z řad nadšenců architektury a poznávání města. Koncept otevřeného města pro všechny sdílí pražská nezisková organizace Open House Praha, z. ú., společně s dalšími více než 50 festivaly po celém světě. Open House se tak řadí k největším architektonickým festivalům světa.