Khamoro je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě, pořádaným v Praze od roku 1999. Festival nabízí každoročně jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference.

Jádrem celého festivalu je romská hudba, která představuje významnou součást světového kulturního dědictví. Od počátku vystoupilo na festivalu více než 260 kapel z 33 zemí světa – včetně světoznámých superskupin jako Mahala Rai Banda, Kočani Orkestar nebo Parno Graszt. Kromě koncertů romských kapel z celého světa nabízí Khamoro i výstavy, dětský den, vyprávění pamětníků, filmové projekce, taneční workshopy nebo odborné konference.

Velkou atrakcí je tradiční defilé účastnků. Průvod je vždy právem středem pozornosti médií, Pražanů i návštěvníků hlavního města. Umělci se doslova protančí a prozpívají historickým centrem Prahy.

Ročně festival navštíví přibližně 10 000 lidí z Česka i zahraničí. Hlavním smyslem Khamora je propojovat romskou menšinu a majoritu prostřednictvím umění. Od počátku festival podporoval mimo jiné i Václav Havel.

Za dobu své existence se Khamoro etablovalo ne jako setkání jedné komunity, ale coby celospolečenská kulturní událost, kterou se Praha a celá Česká republika můžou pyšnit. Khamoro už zdaleka nenavštěvují jen Romové. Na parketech tančí a v sálech se baví všichni společně – bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti. A právě to je jeho hlavní poslání.

Více informací najdete zde.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/khamoro-2012