Dotaz:

Dobry den,

Bydlím na Male Straně, platím si modrou kartu a musím upozornit, že je to místo, kde žije mnoho lidi, nejsou to filmové kulisy. Může mi prosím někdo vysvětlit, kdo má na starost schvalování záborů ulic pro film? V ulici Nerudova a Úvoz dlouhodobě zabírají cca 20 míst probíhající stavby. Už to je kritické v ulici, kde se využívá večer každé volné místečko pro stáni. Nic méně poslední dobou se rozmáhá nesvár dalších nahodilých záborů, nejčastěji pro film. Přijde mi maximálně bezohledné k místním občanům, když někdo toto dovolí v rámci stavu, kdy je parkovací kapacita narušena stavbami. To co nastalo dnes je už vrchol zoufalosti a má to trvat 3 dny. Je pro film zabráno dalších cca 30 parkovacích míst na Nerudovo ulici, k tomu celé Malostranské náměstí a Valdštejnské náměstí též. Mužů vám říct, že jste těmito opatřeními uvrhli místní obyvatele do zoufalého stavu. Od 18:00 zde krouží desítky aut místních zoufalých obyvatel a marné hledají místo k zaparkovaní. Je opravdu nutný zábor všech lokalit najednou a na cele 3 dny? Jak chcete vyřešit naši situaci? Nebo máme za tím vidět další úspěšné snahy jak z Male Strany dělat skanzen pro turisty, filmové kulisy a ne místo pro život.

Gratuluji, daří se vám to. Sam po zkušenostech z posledních měsíců vazné přemyslím o odstěhovaní se.

Zadám vás o informaci, jak chcete vzniklou situaci vyřešit a nemluvím pouze za sebe, ale za širší okolí sousedů.

 

Odpověď:

Dobrý den Vážený pane,

velmi se omlouváme, pokud Vám vydané povolení zvláštního užívání místní komunikace pro audiovizuální tvorbu způsobilo ve Vámi uváděné lokalitě v Praze 1 obtíže. Obecně platí, že snahou úřadu je vždy minimalizovat požadavky filmařů na zábor veřejného prostranství, a to jak plošné, tak i v počtu dní, a v maximální možné míře protěžovat zájmy obyvatel.

Vždy se snažíme postupovat podle daných a Radou Městské části Praha 1 schválených pravidel, kdy do stejné lokality pouštíme filmaře s minimálně měsíčním odstupem mezi natáčeními. Samozřejmě, že každou žádost řešíme individuálně. Chápeme, že v celém kontextu se Vám může zdát omezování značnější. Věřte, že to, co Vám připadá jako omezování rezidentů, připadá produkcím jako omezování filmařů. Jejich argument, že jde o veřejné komunikace, přitom vychází ze zákona a těžko ho můžeme vyvrátit. Musíme si uvědomit, že veřejná komunikace, i když jde o tak specifické místo jako je Pražská památková rezervace, není pouze vyhrazené nonstop parkoviště rezidentů a abonentů, a to i při zaplacení parkovacího oprávnění. Tyto filmové produkce mají v podmínkách vytvořit náhradní parkování, obzvlášť při velkých filmových natáčeních, za jim povolený zábor pro audiovizuální tvorbu a informovat místní obyvatele. Informace o filmování také naleznete na našich webových stránkách v sekci ŽIVOT V PRAZE 1 – Doprava, parkování a úklid – Aktuální informace o omezeních v dopravě a parkování, kde je vždy odkaz na konkrétní místo náhradního parkování, nebo v každém případě na odpovědnou osobu produkce.

Ještě jednou se Vám omlouváme za způsobené komplikace.

 

S pozdravem
Pavel Kotlár
dopravní značení