Dotaz:

Dobrý den,

píši Vám s dotazem ohledně parkování na Praze 1, konkrétně v Nerudově ulici. Bydlíme zde už několik desítek let a nikdy jsme neměli problém s parkováním poblíž domu. To, se ale zhruba po začátku minulého roku změnilo. Zaznamenali jsme zvýšené množství parkujících aut s cizí poznávací značkou. Jsou to hoteloví hosté, převážně z Německa a Rakouska, kteří zde auto na dobu pobytu zaparkují a znemožní tak rezidentům udělat totéž. Ráda bych se zeptala, jak je možné, že tu tyto vozy parkují. Nejen, že jde o modrou zónu, při vší snaze najít ceník pro nerezidenty, jsem neuspěla a tedy předpokládám, že jiní než rezidenti nebo místní podnikatelé zde opravdu parkovat nesmí. Také je do Nerudovi ulice zakázán vjezd vyjma dopravní obsluhy.

Prosím Vás tedy o vysvětlení systému parkování pro nerezidenty a pokud jsou zde tyto vozy navzdory předpisům, prosím vezměte tento email jako stížnost na tuto situaci.

S pozdravy,

 

Odpověď:

Dobrý den,

popisovaná vozidla mohou mít abonentní parkovací oprávnění přenosného typu, které zakoupil abonent se sídlem či provozovnou v Zóně placeného stání (dále jen ZPS) v Praze 1. Tzn. že „hotel“ může vlastnit jedno či několik parkovacích oprávnění přenosného typu a SPZ/RZ vozidel hotelových hostů zadává on-line do databáze parkovacích oprávnění k vyhodnocení platnosti. Tímto mají hoteloví hosté zlegalizováno parkování v „modré“ zóně a též spadají do kategorie, kde je vjezd omezen pro „dopravní obsluhu“.  Kontrola probíhá monitorovacím vozidlem, které je vybavené 4 kamerami pro čtení RZ s infra přísvitem pro automatické rozpoznávání RZ a 2 kamerami přehledovými s infra přísvitem pro fotodokumentaci. Jedno vozidlo za směnu provede načtení cca 20 tisíc registračních značek. Neoprávněnost parkování vozidel je řešeno přestupkovým řízením.  Veškeré informace vč. ceníku a metodiky naleznete na www.praha1.cz, dále Městská část, Doprava a parkování, rubrika Doprava, parkování a úklid, dále Zóna placeného stání nebo na www.parkujvklidu.cz. Děkujeme za pochopení.

S pozdravem

 

Zuzana Málková

vedoucí oddělení