DOTAZ:

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na možnost získat informace o mých předcích, kteří žili po generacích v Praze ( Nusle ). Sestavuji rodinný rodokmen a potřeboval bych nějaké informace před r. 1850 včetně kopií dokumentů . Můžete mě nějak pomoci radou, či informací jak získat tyto údaje ev. jak jsou tyto informace zpoplatněny a pod. Pokud mám nějakou šanci, tak Vám předem děkuji za pochopení a pomoc. Hezký den – J.S.

ODPOVĚĎ:

Vážený pane S.,

pro zjištění informací z matričních knih starších r. 1850 Vám doporučuji obrátit se přímo na  Archiv hl. m. Prahy, Archivní 6, Praha 4-Chodovec, kde jsou tyto matriční knihy uloženy. Badatelna je pro veřejnost otevřena pondělí až čtvrtek 9-16 hod. Vhodnější je se předem telefonicky objednat (tel. 236 004 012), neboť originály matričních knih jsou pro klienty připraveny na požádání během 3 pracovních dnů. Naopak mikrofilmy, na kterých jsou pořízeny kopie matričních zápisů, jsou k dispozici ihned. V případě Vašeho zájmu si můžete matriční zápisy nafotit, ovšem po podpisu prohlášení, ve kterém se zavazujete, že pořízené fotokopie použijete pouze pro vlastní potřebu.

Veškeré informace ohledně provozu a ceníku služeb poskytovaných Archivem hl. m. Prahy získáte také na internetových stránkách archivu, www.ahmp.cz.

Pokud byste požadoval z příslušných matričních zápisů vystavit matriční doklady, tuto žádost byste podával u odboru matrik zdejšího úřadu (Vodičkova 18, 115 68 Praha 1, 1. patro č. dveří 101 – paní Jitka Rejmonová nebo paní Hana Sitová, tel. 221 097 393, 221 097 372) s tím, že správní poplatek za vystavení každého duplikátu matričního dokladu činí 100,- Kč.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Lenka Jelínková
vedoucí odboru matrik