Pokud ztratíte občanský průkaz, je třeba neprodleně ohlásit jeho ztrátu nebo odcizení

1. kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v hl.m. Praze kterémukoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22 nebo
  2. kterémukoliv matričnímu úřadu,
  3. odcizení občanského průkazu (nikoli ztrátu) lze ohlásit také Policii České republiky.

Tyto úřady hned zavedou údaje o ztrátě nebo odcizení občanského průkazu do informačního systému evidence občanských průkazů. Následně jsou čísla těchto občanských průkazů zveřejněna na webových stránkách Ministerstva vnitra v databázi neplatných dokladů, v Schengenském informačním systému a v databázi Interpolu tak, aby se předešlo zneužití občanského průkazu.

Ohlášením ztráty nebo odcizení skončí platnost občanského průkazu.

Nalezený občanský průkaz musíte odevzdat. Používání občanského průkazu, jehož ztrátu nebo odcizení občan ohlásil, je přestupkem.

Při ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu obdržíte Potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení není náhradní doklad za občanský průkaz (není to veřejná listina, neobsahuje fotografii).

Pokud potřebujete vyřídit neodkladné záležitosti do doby vydání nového občanského průkazu (např. vyzvednout doporučený dopis, popřípadě vycestovat do státu Evropské unie), můžete si požádat o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc, za správní poplatek 100 Kč. V tomto případě si připravte také 2 průkazové fotografie.
Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů se vydává ve lhůtě 15 dnů. Pokud požádáte o jeho vydání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého pobytu, je tento úřad schopen vydat ho „na počkání“.

Máte povinnost požádat o nový občanský průkaz do 15 pracovních dnů po ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu ( – správní poplatek j tomto případě 100,-Kč.

Při podání žádosti o nový občanský průkaz budete muset prokázat totožnost (např. cestovním pasem, řidičským průkazem, rodným listem).

zdroj: MV ČR