K podzimu patří například barevné listí, houby v lesích a poslední úroda z našich zahrad. Patří k němu i dýně různých barev, tvarů a velikostí, které my dospěláci máme většinou rádi ve vhodné formě na talíři, kdežto děti spíše jako objekty své umělecké tvořivosti. Oboje nabídlo „Dýňování na Kozím plácku“ organizované spolkem Prevence dětem za podpory Městské části Praha 1 i Hlavního města Prahy.

„Letos jsem ´dýňovali´ už podruhé, a protože měl loňský první ročník úspěch, nabídli jsme tentokrát celodenní program pro sousedy z okolí i další veřejnost a přidali jsme třeba pro děti divadélko Sokola Pražského Kašpárek,“ popsal předseda spolku Prevence dětem Martin Štolc.

Děti i dospělí navíc mohli ochutnat dýňové speciality jako například placky, pomazánku či cheescake od společnosti Gourmet Solutions. Ti nejmenší dostali jako dárek oblíbený voňavý trdelník a hned potom si to namířili do tvořivé dílny, kde vznikaly milé ozdoby i poněkud strašidelnější výtvory; zkrátka jak se komu chtělo s dýněmi čarovat. Autoři těch nejhezčích dýní se pak mohli těšit na zaslouženou odměnu.

Kromě dobrot a krásně upravených dýní návštěvníky určitě potěšila místní studentská kapela, zpěvák Santiago Ferreira, opravdu ukázková úroda z komunitní zahrádky Za Haštalem, včetně ochutnávky, i krásná – už vánoční – ozdobná keramika od chráněné dílny Řásnovka.

„Podzim už je tady – s dýněmi, barevným listím, draky i rozmary počasí. Dýňování na Kozím plácku nám ukázalo, že i když je na podzim trochu chladněji, dokáže být i toto roční období krásné. Děkuji pořádajícímu spolku Prevence dětem i všem ostatním místním lidem, kteří pro své sousedy připravili tuto moc hezkou akci,“ ocenil místostarosta Prahy 1 Pavel Nazarský, který si – stejně jako radní Petr Burgr a David Bodeček – nenechal sousedské setkání ujít.