17.listopad 1939 a 1989 připomnělo i tradiční kulturní a osvětové setkání organizované na Můstku spolkem Publicum Commodum. Uctít Den boje studentů za svobodu a demokracii dorazila řada občanů i návštěvníků hlavního města a samozřejmě i řada vystupujících muzikantů a osobností.

 „Národ, který si není schopen připomenout události příjemné i nepříjemné, je mnohdy odsouzen k tomu, aby je prožíval znovu,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký důvody, proč je důležité pořádat vzpomínkové akce a proč je důležité hovořit o historii.

Městská část Praha 1 je tradičním podporovatelem akcí spolku Publicum Commodum, který se zaměřuje na II. a III. odboj, tzn. období let 1938 až 1945 a 1948 až 1989. „Městská část Praha 1 je tak laskava a naši činnost a projekty dlouhodobě podporuje,“ uvedla místopředsedkyně spolku a pražská zastupitelka Jaroslava Janderová.

Jaroslava Janderová při svém proslovu varovala před současným směřováním české společnosti. „Mnozí lidé nevnímají posuny ve společnosti, které náš vývoj nasměrovávají jinam, než byly naše představy na konci roku 1989. Politici a občanští aktivisté by to ale měli nejen vnímat, ale také by měli proti tomu bojovat,“ prohlásila předsedkyně spolku Publicum Commodum.

Starosta Prahy 1 ve svém vystoupení připomněl rodinnou zkušenost s obdobím po roce 1939, kdy byl jeho otec vězněn v koncentračním táboře, i svoji osobní zkušenost z roku 1989. „Nezapomínejme, jak těžká a dlouhá byla cesta k naší novodobé demokracii a že demokracie v žádném případě není samozřejmá a naše nečinnost by nás také o ni mohla připravit,“ varoval Oldřich Lomecký a dodal: „Věřím ale, že budeme bdělí, aby k tomu nedošlo.“

Na akci „Dvě totality stačily“ vystoupili také mj. historik a poslanec Pavel Žáček, Luboš Andršt Blues Band, J. J. Jazzmen, Petr Zeman Band, Aktual, Petr Sovič a Gramofon a Eva Emingerová + Q Ivana Smažíka.

Další informace: www.publicumcommodum.cz.