V Praze, 11. října – „Zabíjení draka“ – tento příznačný název si pro svůj čerstvý dokumentární film zvolil režisér a rozhlasový redaktor Václav Müller. Snímek s podtitulem „Prvních 100 dní ruské agrese na Ukrajině pohledem unikátní malé scény v Praze“ reflektuje nejen současné politické události, ale je zároveň sondou do činnosti pražského Divadla MA.

Hlavní dějová linka sleduje letošní dubnová a květnová představení souboru, doprovázená rozhovory a úvahami jeho členů. Děj posouvá rozhlasové zpravodajství o dění na Ukrajině, jehož obsah je takřka totožný s obsahem her! Vedlejší linky filmu odkazují na výstavu v Art Wall Gallery, nazvanou Reportáže z války od ukrajinských umělců přímo zasažených boji, dále na příběh běženkyně z Ukrajiny s ruským pasem, a na práci právníka, který pomáhá všem obětem války bez ohledu na jejich národnost.

Předpremiéra filmu zve ke zhlédnutí 20. října na domovskou scénu Divadla MA, sídlícího v Žitné ulici 41. Projekce filmu začíná v 19.30 hodin, vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut. Premiérově „Zabíjení draka“ uvede v listopadu Festival středoevropského filmu v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze.

Kdo již v minulosti navštívil komorní scénu Divadla MA, dobře ví, že ve svém repertoáru reflektuje střet objektivní reality s válečnými dezinformacemi a souboj empirické racionality s ideologickým vymýváním mozků (Zabít draka, Adresát neznámý). Souběžnými tématy jsou emigrace z důvodu válek a ekonomických krizí (Buenos Aires, vystupte!) a hledání vnitřní svobody v nelidských podmínkách (Gramofon).

„Velkou roli pro vznik filmu „Zabíjení draka“ sehrála náhoda. Někdy v létě 2021 jsem šel kolem Divadla MA v Žitné 41 a všiml si plakátu, poutajícího na letní představení v Grébovce. Zajímavé prostředí, hry s aktuálním obsahem, a jak jsem záhy zjistil, charismatická zakladatelka divadla Marianna Arzumanová. Natočil jsem tedy s Mariannou rozhovor do rozhlasu a tím to prozatím skončilo. Na konci února 2022 pak Rusko napadlo Ukrajinu a propaganda a dezinformační spirála se rozjely na plné obrátky. Hry Divadla MA se najednou staly skutečností. Zprávy, které čtu v rádiu, potvrzovali svými příběhy jednotliví členové souboru. Příběhy o střetu generací v pohledu na válku, o rozkolech v rodinách, mezi blízkými,“ popisuje okolnosti vzniku snímku jeho autor a režisér Václav Müller.

Zakladatelka a ředitelka divadla, Marianna Arzumanová je současně protagonistkou filmu. Marianna je ruská umělkyně, herečka a tanečnice, která odešla z Moskvy už v roce 2000, po nástupu Putina k moci. Deset let působila jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa v Moskvě a poté v Praze. Zároveň hledala cestu zpět k divadlu, které v původní vlasti opustila krátce po zrodu slibné herecké kariéry. V roce 2013 režírovala svoji první pražskou premiéru Buenos Aires, vystupte! Soubor Divadla MA hrál v Praze na různých scénách, například v Divadle na Prádle či v Divadle v Celetné. V roce 2020 založilo Divadlo MA vlastní scénu v Žitné ulici 41. Jeho členy jsou Rusové, Ukrajinci, Slováci, Češi a další národnosti.

„Spojení slov zabíjení draka je pro mě velmi trefné. Ukazuje totiž na proces a my jsme bohužel v procesu. Hra od Jevgenije Švarce se původně jmenuje Drak. V závěru hry hlavní hrdina Lancelot říká: ‚Nestačí zabít draka, musíme zabít draka v každém z nich‘, a ukazuje přitom na lidi. Václav podle mě velmi trefně film nazval „Zabíjení draka“, protože jsme v dlouhém procesu, který nevíme, jak skončí, ale budeme doufat, že se nám podaří změnit způsob myšlení alespoň u nás samotných,“ podotýká Marianna Arzumanová, která vznik a výslednou podobu snímku dále hodnotí:

„Proces natáčení dokumentu byl pro mě velmi inspirující. A když jsem jej viděla hotový, velice mě dojal. Samozřejmě pro mě samotnou moje hry nevyznívají tak silně jako na začátku a nedojímají mě tak, jako když jsem začínala daný materiál zpracovávat. Teď jsem díky dokumentu své hry viděla i z perspektivy diváka, za což jsem velmi vděčná. Při pohledu na současnou situaci vnímám, jak zajímavé a trefné paralely film obsahuje a jak se povedlo Václavovi zachytit těch prvních sto dní války a emocí členů souboru i ostatních aktérů, které byly na jaře tak čerstvé. Zachytil emocionální okamžik, kdy jsme se snažili smířit s tím, že zde máme opět válku, v tak krátkém odstupu od 2. světové… V tom je dokument unikátní.“

Vznik filmu bohužel poznamenala tragická událost, a to úmrtí kameramana a producenta Ondřeje Tučka: „Byl to pro mě šok, když jsem dostal zprávu, že kameraman a producent filmu Ondřej Tuček koncem září náhle zemřel. V době čekání na výsledek postprodukčních prací ve Studiu Pokrok jsme měli pracovní pauzu. Když se ale ani po ní dlouho neozýval, začal jsem mít obavy, že se stalo něco vážného. Bohužel byly oprávněné. Je mi to, a celému štábu, moc líto. Naštěstí se dokončení filmu jako koproducent velmi rychle ujal Ondřejův synovec Mikoláš Tuček. Předpremiéra v Divadle MA se tak může odehrát 20. října, podle původního plánu. Se stálou vzpomínkou na Ondřeje!,“ uzavírá Václav Müller.

Trailer k filmu je možné zhlédnout zde: https://youtu.be/OIY1lvui8I0

Další informace jsou dostupné na www.divadloma.cz.


Scénář a režie: Václav Müller
Kamera: Ondřej Tuček & Petr Smělík
Střih: Petr Smělík
Hudba: Matouš Hekela
Grafická úprava: Monika Pavlovičová
Producent: Ondřej Tuček
Koproducent: Mikoláš Tuček
Stopáž: 52 min.


O autorovi filmu

Václav Müller (52) pracuje celý svůj profesionální život jako rozhlasový moderátor zpravodajství a redaktor. Po předchozích kratších televizních epizodách v 90. letech nastoupil v roce 2008 do zahraniční redakce, dnes již zaniklé, Televize Z1. Od roku 2011 spolupracuje s Českou televizí, pro kterou jako režisér vytvořil přes dvacet epizod cestopisného seriálu Na cestě. Nepravidelně přispívá do magazínů Objektiv a Regiony ČT24. V roce 2020 ČT uvedla jeho autorský film Projekt Orwell aneb 2+2=4?O Divadle MA

Příběh divadla začala režisérka a herečka Marianna Arzumanová na podzim roku 2013 v divadle D21 s premiérou představení Buenos Aires, vystupte! Opakovaně plné hlediště se nechávalo unášet osudy Evropanů v Argentině čtyřicátých let, zatímco Marianna plánovala další hru.

Velký obdiv a věrnost diváků umožnila divadlu žít prvních pět let existence výhradně z peněz ze vstupného. Divadlo Marianny Arzumanové tehdy hostovalo kromě divadla D21 také v divadle Na Prádle anebo na malé scéně Divadla na Vinohradech.

Celorepublikový úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Dnes má Divadlo Marianny Arzumanové profesionální punc. Tři sezóny hrálo v Divadle v Celetné, kde uvedlo šest inscenací. V září roku 2020 založilo vlastní domácí stejnojmennou scénu Divadlo MA v srdci Prahy 1, v Žitné 41. Patronem divadla je klavírní virtuóz Jevgenij Kissin.

repertoáru divadla je momentálně devět představení. V letošním roce potřetí uspořádalo Letní divadlo
v Grébovce
 na Vinohradech, pod záštitou a s částečnou finanční podporou MČ Praha 2. Na podzim 2021 ansámbl vystoupil v rámci festivalu Demokracie, pořádaným nevládní organizací Forum 2000, založenou Václavem Havlem. Uvedl zde politickou satiru Zabít draka, již několikrát odehrál pro Klub mladých diváků.
S inscenací Adresát neznámý vystoupil na loňském festivalu Dny české a německé kultury a letos v červenci na Mezinárodním divadelním festivalu v Tel Avivu.

Výjimečné zpracování her se opírá o metodu K. S. Stanislavského, ruského herce, režiséra, teoretika a divadelního pedagoga. Marianna metodu moderním způsobem využívá i ve své herecké škole, většina herců ze souboru navíc prošla její výukou. Hlavním nástrojem je tak autenticita a zážitek začíná právě ve chvíli, kdy divák vstoupí do divadla. Ze samotného představení si pak odnáší především vlastní silnou emoci.

web: http://divadloma.cz
facebook: https://www.facebook.com/divadloMariannyArzumanove 
instagram: https://www.instagram.com/divadlo.marianny.arzumanove/
linked in: https://cz.linkedin.com/company/divadlo-marianny-arzumanov%C3%A9-z-s 
Pro další informace prosím kontaktujte:
Barbora Dušková – PR Divadla MA, Tel.: 777 854 650, E-mail: barbora.duskova@alzbeta-korabova