Malostranská beseda v sobotu hostila hasiče a jejich přátele a příznivce. Hasiči tancovali na parketu, hasiče představila výstava fotografií, hasiči pro své hosty vybavili tombolu a připravili občerstvení; dobrovolní hasiči z Prahy 1 zkrátka po roce pozvali své sousedy na „Hasičský bál“.

„Hasičský bál je tradiční a populární součástí společenského života v Praze 1, stejně jako jsou naši dobrovolní hasiči pevnou součástí našeho záchranného systému i spolkového života,“ uvedl vrchní velitel hasičstva v Praze 1 a starosta Oldřich Lomecký, který do Malostranské besedy také dorazil. Bál si nenechala ujít ani radní Prahy 1 Eva Špačková, která má spolky na starost a činnosti dobrovolných hasičů si podle svých slov velmi cení.

Sobotní Hasičský bál byl symbolickým přivítáním jara, jež přinese akce, při kterých budeme pravidelně potkávat ženy a muže ze Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. Vladimíra Krištofa, jejich nejvyššího velitele, jsme se při té příležitosti zeptali na hodnocení období mezi dvěma Hasičskými bály.

„Naše Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 se v uplynulých dvanácti měsících účastnila několika cvičení, když jejím hlavním úkolem byla spolupráce při zajištění protipovodňové ochrany, a to nejen v Praze 1, ale i na území hlavního města. Provedla rovněž revizi protipovodňových opatření na Slovanském ostrově. Celý Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 se pak zúčastnil 28 kulturních a sportovních akcí, většinou pořádaných či spolupořádaných Městskou částí Praha 1. Vedle toho jsme v létě opět pro děti zorganizovali příměstský tábor, spolupořádali jsme prestižní a náročnou mezinárodní hasičskou soutěž Iron Fireman a pro děti jsme připravili řadu propagačních akcí zaměřených na historii hasičstva a základní pravidla protipožární ochrany a prevence,“ vyjmenoval starosta Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 Vladimír Krištof.

Záběr dobrovolných hasičů je široký, a není proto divu, že se jejich řady každoročně rozrůstají. To nejaktivnější jádro tvoří podle Vladimíra Krištofa zhruba padesátka lidí, do další padesátky patří podporovatelé a ti, kteří se sice nemohou účastnit všech aktivit, ale jakmile to je možné, rychle si obléknou uniformu a jsou k dispozici.

Pro ty všechny a pro další přátele pořádá Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 tradiční Hasičský bal. A co by to bylo za bál, kdyby na něm chyběla tombola? „Tombola nikdy nechybí, stejně jako pokaždé platí, že při našem bále se nezhasíná,“ poznamenal s úsměvem Vladimír Krištof. Letošní tombola tak nabídla skvělou tlačenku, med od Petřínských včel, bábovku, kávovary, které si oblíbil George Clooney, tradiční špekáčky, perníčky, víno, ale také třeba hodinovou plavbu po Vltavě a knížky jako například životopis cestovatelské legendy Miloslava Stingla od Adama Chrousta.

Hasičský bál je už dnes minulostí, příležitostí k seznámení s činností Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 bude ale v následujících týdnech a měsících celá řada.

Více informací: www.hasicipraha1.cz