V Prokopské 4, tedy jen kousek od Malostranského náměstí a z Maltézského pak co by kamenem dohodil, už pětadvacet let funguje, v nádherném domě se základy ze 14. století, bar U klíčů. V sousedství bývalého kostela svatého Prokopa, po kterém tato romantická ulička dostala jméno a který byl po svém zrušení díky reformám Josefa II. přestavěn na obytný dům a dnes už ho připomíná jen světcova socha.

Také název útulného rodinného baru má svůj historický původ. Už pradědeček dnešních provozovatelů – Josefa Mlíky a jeho sestry Ivety – totiž v domě provozoval zámečnictví a tuto tradici dodnes udržuje téměř osmdesátiletý Ivetin a Josefův otec. Krásný dům patří jejich rodině už od začátku 20. století.

„Bar U klíčů je dnes už legendou mezi malostranskými podniky a jeho návštěvu všem doporučuji. Je to provozovna, která si zaslouží naši podporu,“ ocenil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Provoz baru U klíčů se vždy opíral o stálé hosty z okolí, a to platí i dnes. „Občas se na zahrádku posadí nějaký turista, ale jinak je naše klientela místní a někteří štamgasti k nám chodí od samého počátku,“ popisuje Josef Mlíka, který má v době naší návštěvy službu. Posezení u točeného budvaru a výborného vína ze Strachotína pod Pálavou, ke kterým je možné zakousnout nakládaný hermelín, utopence, matjesy a další klasiku, vyhledávají i lidé na romantické procházce. Dříve k častým zákazníkům patřili úředníci z okolních kanceláří, ale ty téměř zmizely.

„Tady jsou samí zajímaví hosté!“ odpovídá Josef, když se ho ptáme na skladbu hostů. Malá Strana si podle něj navíc dodnes uchovala ráz vesnice uprostřed města. Tak se k hostům baru U klíčů přidejte i vy – 7 dní v týdnu, od 11 hodin do pozdního večera. Tel. č.: 736 686 067.

Informace o našich provozovnách, ale i další zajímavosti si můžete přečíst v radničním magazínu JEDNA.