Tak to je tábor, jak má být – pestrý program, v němž nechybějí dostatek pohybu, nových znalostí i skvělé koupání: zkrátka další ročník příměstského tábora Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 s názvem „Dny mladých hasičů 2016“. Pravé vojenské stany, nádherný bazén, tedy pardon – požární nádrž, kterou by ale našim mladým hasičům mohl závidět kdejaký „opravdový plavečák“, a k tomu fungl nové sprchy a toalety. Klobouk dolů, páni hasiči!

„Tábor je rok od roku lepší a lepší, o čemž svědčí rostoucí zájem mezi dětmi a rodiči i to, že se řada dětí tábora účastní už poněkolikáté – a to je ten nejlepší důkaz, že naši dobrovolní hasiči odvádějí obrovský kus skvělé práce,“ ocenila radní pro školství a občanskou společnost Prahy 1 Eva Špačková, která se zúčastnila slavnostního zahájení prvního turnusu tábora.

Městská část Praha 1 tábor tradičně významně podpořila. Poděkování si ale zaslouží i Nadace Pražské děti – velký podporovatel akcí pro děti z Prahy 1, Magistrát hl. města Prahy, ČEZ a další ochotné firmy a ochotní lidé, zejména pak řada dobrovolných hasičů Prahy 1, kteří se ujali role instruktorů.

„Letos organizujeme dva týdenní turnusy po pětapadesáti dětech, kterým se věnuje šestnáct instruktorů z řad dobrovolných hasičů. Program máme pečlivě připravený a navíc v ´suché i mokré verzi´,“ vysvětlil velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 Zdeněk Čihák. A jeho slova o pečlivosti rádi potvrzujeme. Stačí se podívat na www.hasicipraha1.cz/programove-schema.

O děti je postaráno po všech stránkách. Stačí jen připomenout oblíbené každoroční stravování, které na skvělé úrovni zajišťuje jídelna Hradní stráže. Kromě nádrže, které by dnes už nikdo nehádal, že pochází z druhé světové války, na děti čeká spousta nových znalostí a dovedností, ale také náročná překážková dráha, která nezahálela ani první den, kdy v Loretánské, kde v tamější zahradě tábor sídlí, sluníčko pálilo ostošest.

Děti se letos zaměřují na záchranu lidí z vodní hladiny. Seznamují se s hasebními, hasičskými a záchranářskými technikami a dovednostmi, procházejí pořadovou přípravou, nacvičují sebeobranu, čeká na ně setkání se spolkem Prevence dětem a s městskými strážníky. Chybět nebude ani výstavba protipovodňové stěny u Vltavy, přesněji tedy: mobilní části protipovodňových opatření.

Vedle toho navštíví také drážní hasiče, kteří jim představí vyprošťovací drážní tanky, připraveny jsou i návštěvy muzeí, a to zejména tehdy, když počasí nastaví svoji mokrou tvář.

Jak sami vidíte, čas pro nudu nebude. A to ani během odpočinku ve vojenských stanech. „Řada dětí je tady už počtvrté či popáté,“ potvrzuje oprávněnou oblibu příměstského tábora dobrovolných hasičů velitel Zdeněk Čihák.

Podívejte se na www.hasicipraha1.cz  a přesvědčte se, že hasičem můžete být takřka v každém věku.