Vzhledem k současnému stavu, kdy je Galerie Hollar pro veřejnost uzavřena, vám přinášíme ukázku pozastavené výstavy DLÁTEM BARVOU KOSTÍ / FRANTIŠEK HODONSKÝ v elektronické podobě.

František Hodonský napsal krátký text, který by v této chvíli částečně nahradil neuskutečněnou komentovanou prohlídku:

PŘERUŠENÁ VÝSTAVA

Současná doba koronaviru mě a moji ženu zastihla na chalupě v západních Čechách, kde mám také ateliér. Nezahálím, jdu občas do přírody se skicákem načerpat novou inspiraci a tisknu zde nový cyklus grafických listů.


Nečekal jsem, že pandemie bude důvodem k napsání tohoto textu, který vznikl místo plánované komentované prohlídky 18. 3. v rámci mé výstavy v Hollaru pod názvem „Dlátem, barvou, kostí“. Byla tak, jako spousta výstav do odvolání uzavřena. Grafické výstavě v Hollaru předcházela prezentace rozměrných pláten v Nové síni, kterou jsem ještě stihnul uskutečnit v daném termínu. Kurátorem byl Ivan Neumann, vybral spíše monochromně laděné obrazy zhruba za posledních deset let, aby byl propojený názorový celek, včetně koloristické dominanty. Měl moji důvěru od výběru v ateliéru až po instalaci.


Dne 4. března proběhla další vernisáž v Hollaru. Plánoval jsem spíše retrospektivu od ukázky linořezů, litografií, dřevořezů a jejich matric, uvažoval jsem začlenit i kresbu. Nakonec vše dopadlo jinak a s přizvanou Dr. Evou Neumannovou, která má s grafikou dostatek dlouholetých zkušeností, jsme zvolili nakonec maximální zkratku ve formě vystavit pouze dřevořezy a matrice z posledního období. Na původní záměr představit moji grafiku jako celek bych potřeboval mnohem větší prostory.


Jednotlivé grafické techniky jsem propracovával zhruba po 15 letech. Dřevořezy tisknu dodnes a otvírají se mi další možnosti rozvíjet jejich formu v nových dimenzích nápadů, včetně matric, které se staly dominantní a mnohdy jsou výtvarně působivější než samotný tisk. Někdy měním i materiál ze kterého tisknu, např. lískové pruty apod. Zajímá mě hmota v prostoru a jeho vrstvení, které se často přibližuje mentalitě malířského projevu a ta je nevyčerpatelná. Jsem přesvědčený, že např. Josef Váchal by nebyl tak vynikající grafik, kdyby nemaloval. Je stále terčem mé zvídavosti…


V poslední době mě často inspiruje vážná hudba a na základě lineárního kresebného odposlechu vznikají nečekané tvarové kombinace. Hudba je v podstatě barevné gesto, jen přijít na to, jak to celé realizovat. Těžký úkol, který zavání nesplnitelností… pohybuji se na křehkém okraji.

Ještě bych chtěl podotknout, že současný spolek Hollar má kvalitnější úroveň, vymazává grafické efekty – klišé, jakýsi krasopis, který zbavuje dílo exprese, meditace, poetiky, zkrátka přirozeného názoru a původnosti. Vydal se dobrou cestou…

http://hollar.cz/fotogalerie/dlatem-barvou-kosti-frantisek-hodonsky/Dřevořez jarní bažiny

Namíchám zelenou
pak další zelené
a je poledne

Mezitím odkvetl
zlatý déšť
narostl stín v zahradě

Přidám posvátné ticho
a bažina vyplouvá
s posledním nánosem barvy

František Hodonský, 5. dubna 2020