Možná jste si již všimli nezvyklého množství uměleckých děl poblíž Václavského náměstí. V těchto dnech zde totiž probíhá výstava VáclavART, která si klade za cíl oživit veřejný prostor a umožnit mladým umělcům představit se návštěvníkům centra Prahy.

Projekt VáclavART pořádá Sdružení Nového Města pražského, z.s., a to již počtvrté. „Přáli bychom si, aby sochařství dostávalo větší prostor, aby mladí umělci byli bráni vážně a aby o tento obor byl zájem. A abychom zde také sochařiny mohli vidět více, a nemuseli za ní jezdit do Paříže či do Berlína,“ vysvětlil předseda spolku Jan Adámek.

Během měsíce bude k vidění celkem 40 děl od 11 autorů, kteří jsou spojeni s Akademií výtvarných umění v Praze. „Blahopřeji vám, že jste schopni tvořit a realizovat svůj talent. Ne každý to umí, tak to rozvíjejte pro potěchu nás všech,“ promluvil k vystavovatelům 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr.MČ Praha 1 projekt podporuje i kvůli koronavirovým opatřením, kdy se řada umělců potýká s omezenými možnostmi prezentace své tvorby.

Skulptury, plastiky, ale i obrazy jsou letos kvůli rekonstrukci Václavského náměstí rozmístěny na několika místech v jeho okolí. Většina děl se nachází v rušné ulici Na příkopě, minout je však nemůžete. Výrazné tvary, barvy i materiály chytí kolemjdoucího za oko. Další se nacházejí na Jungmannově náměstí, v paláci The Forum, v pasáži paláce Koruna a po jednom v každém patře obchodu VAN GRAAF.

Galerie Myslbek, která výstavu také podpořila, pak hostí sérii obrazů Midsummer, v překladu letní slunovrat. V dávných časech, kdy byli lidé existenčně závislí na přízni přírody, šlo o svátek společného uctění její síly. Šest vystavených obrazů se věnuje duchu těchto oslav a historicky složitému vztahu člověka a přírody.

Chcete-li tato česká díla sami posoudit, navštivte uvedená místa do 5. října a nechte je na sebe působit.

Více o výstavě naleznete také na www.vaclavart.cz, kde si můžete prohlédnout i medailonky vystavovatelů.