Ve čtvrtek 11. ledna 2024 udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu Cenu Karla Čapka pro rok 2024 pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ministra kultury ČR Martina Baxy. Odborná porota ve složení Vladimír Karfík (předseda), Daniela Fischerová, Petr Kotyk, Petr Nagy a Jan Šulc rozhodla, že ocenění letos obdrží spisovatelka a klasická filoložka Sylva Fischerová, a to za svou básnickou a prozaickou tvorbu.

Od roku 1992 pracuje Sylva Fischerová v Ústavu řeckých a latinských studií jako odborná asistentka, v roce 2020 se zde habilitovala prací Hippokratovský spis O přirozenosti člověka. V současnosti přednáší starou řeckou literaturu, náboženství a filosofii na Karlově univerzitě. Je autorkou jedenácti básnických sbírek, píše také povídky, romány a knihy pro děti.

Za knižní rozhovor s filosofem Karlem Flossem Bůh vždycky zatřese stavbou (Praha 2011) obdržela Cenu Nadace českého literárního fondu.

Cena Karla Čapka je udělována Českým centrem Mezinárodního PEN klubu už 30 let, uděluje se každým druhým rok v roce 2022 toto ocenění dostal Jaroslav Rudiš.

Gratulujeme.