Před osmnácti lety došlo k barbarskému útoku teroristů na Spojené státy americké. Počet obětí dosáhl výše 2 997. Bylo mezi nimi také 343 hasičů z dvou set newyorských jednotek, jejichž statečnost připomíná pomník na pražské Kampě, kde se od roku 2010 scházejí občané Prahy 1, představitelé ambasády USA, dobrovolní hasiči Prahy 1 a návštěvníci hlavního města.

Pomník vznikl díky sbírce členů Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, který byl založen v roce 2010, a hned ve stejném roce se na Kampě uskutečnilo první vzpomínkové shromáždění.

„Krásou této tradice vybudované našimi dobrovolnými hasiči je to, že se zde scházíme, abychom se poklonili památce zesnulých hasičů, ale také proto, abychom se symbolicky právě v tento den stali svědky ocenění dětí – absolventů letního tábora dobrovolných hasičů z Prahy 1, pořádaného už od roku 2012. Některé z dětí určitě za pár let převezmou štafetu od svých dospělých kolegyň a kolegů a budou vykonávat jednu z nejdůležitějších a nejnáročnějších profesí – povolání hasiče,“ pronesl mimo jiné ve svém projevu 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma.

Velvyslanec USA v Praze Stephen B. King poděkoval dobrovolným hasičům z Prahy 1 za pozvání a za to, že si díky nim mohou lidé v Praze připomínat tragické události ze září 2001. Hasiči se tehdy podle něj stali symbolem hrdinství, obětavosti a lidské sounáležitosti. „Nebýt statečnosti a sebeobětování newyorských hasičů a záchranářů, bylo by obětí mnohem, mnohem víc,“ prohlásil americký ambasador.

Na tuto zásluhu upozornil i Petr Hejma, jenž zároveň vyzdvihl důležitý odkaz hasičů zasahujících v mrakodrapech. „Je to i jejich zásluha, že být hasičem – profesionálním či dobrovolným – je obrovská čest,“ uvedl a ocenil práci dobrovolných hasičů z první městské části, kteří se v roce 2013 významně zapojili do ochrany Prahy před povodní a kteří pravidelně nacvičují své zapojení do systému protipovodňové ochrany hlavního města.

Rok po založení Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 vznikla jeho Jednotka. Její členové se kromě standardní hasičské činnosti každoročně ve svém volném čase věnují příměstskému táboru pro mladé hasiče. Radní Prahy 1 Petr Burgr i v této souvislosti poděkoval dobrovolným hasičům za jejich práci, ale poděkoval také rodičům dětí – účastníků příměstského tábora, že je vedou k lásce k této tak důležité práci. Čest památce newyorských hasičů a záchranářů! Čest památce všech obětí 11. září 2001!