Předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva MČ Praha 1 Bronislava Sitár Baboráková vítá nejnovější krok amsterdamské radnice v boji proti krátkodobým pronájmům. V historickém centru nizozemského hlavního města totiž ode dneška není možné krátkodobě pronajímat byty. Podle městského vedení totiž turisté znepříjemňují obyvatelům centra život natolik, že bylo nutné přistoupit k tomuto zákazu. Za porušení zákazu hrozí pokuta 20 750 eur (asi 555 800 korun).

„Vedení Amsterdamu jedná ve prospěch občanů a budoucnosti města a i v Praze bychom se touto možností měli vážně zabývat,“ okomentovala amsterdamský postup Bronislava S. Baboráková, zastupitelka Prahy 1 a předsedkyně zastupitelského Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života.

Podle ní by obdobné opatření v Praze 1 výrazně zkvalitnilo bydlení stálých obyvatel a zastavilo by jejich odliv. Vedlo by také k nárůstu nových obyvatel centra. „Krátkodobé pronájmy ničí atmosféru v domech na jedné straně a na straně druhé neúměrně zdražují pronájmy bytů, a to nejen v hlavním městě,“ upozornila Baboráková.

Upozornila také, že od té doby, kdy k nám krátkodobé pronájmy dorazily, roste počet lidí, kteří se stěhují jinam. Zatímco tehdy v Praze 1 žilo přes 30 tisíc osob s trvalým pobytem, dnes je jejich počet 24 035. „Vraťme se proto na začátek, do bodu nula, a řekněme si nejdřív, jakou Prahu 1 chceme a jestli si přejeme, aby se bydlení v Praze 1 stalo cenově dostupnějším a aby také lidi tady rádi zůstávali a stěhovali se sem,“ uzavřela předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života ZMČ Praha 1.

Vedení Amsterdamu rozhodlo, že zatímco v centru to nebude možné, v jiných částech města mohou vlastníci bytů od července poskytovat ubytování návštěvníkům jen 30 dnů ročně.

Tisková zpráva ke stažení zde – DOC