Kostel Panny Marie Vítězné se soškou Pražského Jezulátka je místem, které by lidé při návštěvě Malé Strany neměli vynechat. Bosí karmelitáni, kteří se o kostel starají, jej dokázali proměnit také v kulturní centrum. Pořádají zde výstavy, divadelní představení i konference.

Až na toto historické místo dorazíte, zjistíte, že jeho zdi skrývají neuvěřitelné příběhy. Jeden další, a to docela reálný, se začal odvíjet od letošního jara. Rektor kostela Pavel Pola projekt nazval „Boží kafe“: „K činu nás vybídla pandemická krize. Na jaře jsme otevřeli malou pojízdnou kavárnu na prostranství před kostelem. Byl to náš sen, vyjít víc směrem k lidem a pozvat je, aby si na terase před kostelem mohli dát kafe. Hlavní město nám dodalo stolky a židličky. Je to způsob, jak se o něco víc otevřít lidem. Také jsme hledali, jak kompenzovat to, že sem nemohou příliš chodit zahraniční turisté a návštěvníci. Snažili jsme se nabídnout něco navíc, a to je právě Boží kafe.“

Do vaření kávy se pustili opravdu s vervou. Nápoj je skvělý, pochvalují si zákazníci, kteří zareagovali naprosto úžasně. Pro kávu si chodí i rodiče dětí ze sousední školy, lidé z ulice, s úspěchem se prodávalo i na Malostranských trzích a všichni doufají v lepší časy.

„My se snažíme, aby byl kostel především živým místem, místem setkávání, místem, kam mohou lidé přicházet, kde možná mohou prožít také vlastní duchovní zkušenost,“ vysvětluje Pola.

Řádoví bratři nově nabízejí možnost zakoupit si nejen kávu, ale i poukázku na jeden nápoj nebo taky deset! Pro kamarádku, pro mámu a tátu, pro paní učitelku, pro kolegy v práci… nebo pro sebe! Pro kafe před obchůdek u kostela Pražského Jezulátka si můžete zajít každý den mezi půl desátou a čtvrtou, v neděli odpoledne od jedné do šesti.