Náměstí před radnicí Prahy 1 zdobí tradiční májka. Slavnostně ji tam vztyčily Česká zemědělská univerzita, Vysoká škola ekonomická a Univerzita Karlova, které se připravují na Pražský majáles.

 „Vztyčení májky ve mně vyvolává nostalgické vzpomínky na studentská léta, a tak jsem moc rád, že každoročně mohu převzít záštitu jak nad slavností zde před radnicí, tak i nad samotným Pražským majálesem,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se spolu se svými kolegy Filipem Kračmanem a Karlem Ulmem zapojil do zdobení i vztyčení májky, jež – pokud nebude odcizena – vydrží na místě až do zahájení majálesového průvodu.

Součástí slavnosti před radnicí byla i prezentace kandidátských dvojic na krále a královnu majálesu a tento boj je zjevně brán velmi vážně, včetně volebního programu, jehož body jsou často velmi originální. Například kandidát Univerzity Karlovy Partyslav I. si podle svých slov pohrával s myšlenkou, že bude prosazovat, aby obsluha v menze byla „nahoře bez“.

Souboj škol je férový, ale intenzivní a zapojují se do něj celé týmy, které na vztyčení májky přinesly i originální občerstvení. ČZU držela barvy, a tak nabízela zelený peprmintový nápoj, zelenou bábovku, zelené a žlutozelené kokosky a muffiny. VŠE nabízela „želé panáky“, sušenky i perníky ozdobené texty s „ekonomickou tematikou“. Univerzita Karlova pak zvolila „štamprlata“ s chutnými bonbony zalévanými průzračnou lihovinou.

Hlavní majálesové oslavy vypuknou 28. dubna, kdy od radnice Prahy 1 vyrazí tradiční průvod. Vše pak vyvrcholí v Letňanech.

Více informací: www.praha.majales.cz.

Studenti ČVUT, VŠCHT a dalších vysokých škol oslaví majáles 2. května pod názvem „Lesamáj“. Podrobnosti naleznete na https://lesamaj.kampusdejvice.cz.