Věděli jste, že v České republice má Alzheimerovu nemoc každý třináctý člověk ve věku nad 65 let? A věděli jste, že tanec je prevencí před touto nevyléčitelnou chorobou?

Nadační fond Seňorina během léta 2022 v spolupráci s českými osobnostmi roztančí veřejnost – snaží se tak přispět k osvětě o nelehké nemoci. Nelehké pro lidi s Alzheimerovou chorobou a blízké, které o ně pečují.

Symbolicky v den, kdy má Alois (Alzheimer) svátek, 21. června 2022, režisér Jan Hřebejk a herci Petr Vacek, Yvetta Blanarovičová, Anežka Rusevová, Jan Řezníček a Filip Kaňkovský roztancovali palác YMCA v Aloisových ponožkách. Protože ponožka je každá jiná, upozorňují na jeden z projevů nemoci – zapomínání, neschopnost se správně obléknout, najít věci tam, kde nepatří, zabloudit…

S tématem Alzheimerovy choroby se setkali v seriálu Ulice, kde se jedna z postav rozhodla ukončit svůj život kvůli této nemoci, nebo v divadelní hře Afterlife, kde jí trpí otec hlavní postavy.

„Jsem vděčná, že se k nám připojilo tolik osobností  a pomáhají dobré věci. Věřím, že se k nim přidá i veřejnost. Podporovat ty, kteří pečují o blízkého s Alzheimerovou chorobou, je naše primární mise,“ říká Jarka Švarcbachová, zakladatelka NF Seňorina.

Když se vědci zabývali prevencí stařecké demence a Alzheimerovy choroby, zjistili, že tanec je pro udržení kognitivní kondice velmi přínosný. Nebezpečí mentální atrofie může být až o 76 % nižší, pokud se dotyčný občas naučí nový tanec a pokud ho často tančí. Proč? Protože při tanci se zapojují mozek, tělo i emoční procesy. Musíte se ve zlomku vteřiny rozhodovat a využívat obě mozkové hemisféry a veškeré motorické schopnosti.

Každý, kdo si koupí Aloisovy ponožky, nahraje v nich krátké taneční video a uveřejní na Instagram s hashtagem #Aloisovytanciciponozky, podpoří lidi s Alzheimerovou chorobou a jejich rodinné pečující. A tancem, samozřejmě, prospěje i sám sobě.   

Tahle aktivita poběží do 21. září 2022, kdy je Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci a kdy Nadační fond Seňorina vylosuje a  odmění různými zajímavými cenami ty, kteří budou na sociálních sítích nejkreativnější.

Více na www.nfsenorina.cz