V rámci Světového dne dárců kostní dřeně proběhl v sobotu 19. září na Malostranském náměstí 6. ročník Dne dětské onkologie. Nad akcí převzal záštitu starosta Prahy 1 Petr Hejma a městská část tak opět podpořila dobrou věc.

„Den dětské onkologie je skvělou akcí, která spolu s dalšími aktivitami pořadatelů odvádí vynikající práci na poli prevence a osvěty, ale rovněž oprávněně vyzdvihuje úlohu rodin a úspěchy našich vědců a výzkumníků. Pro Městskou část Praha 1 bylo ctí podpořit sobotní setkání a svým malým dílem přispět k boji proti nádorovým onemocněním dětí,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Pro zájemce byly na Malostranském náměstí k dispozici stany Českého národního registru dárců dřeně a Českého registru dárců krvetvorných buněk z pražského IKEMu, kde se všichni mohli informovat o dárcovství a případně se zapsat do registru.

Pro děti a rodiče bylo připraveno mnoho her a zábavy, ale také informací o podpoře onkologicky nemocných dětí a jejich rodin. O celý program se staralo třináct neziskových organizací z celé ČR. Během odpoledne vystoupili také lékaři a dětští pacienti, kteří popsali svoje životní příběhy. O hudební náplň se postarali hudebníci ze skupin Chai, Mirai i zpěvačka Mína a Mikolas Josef.

Lékaři Kliniky hematologie a dětské onkologie FN Motol v Praze transplantovali od roku 1989 již více než 1 000 dětských pacientů a dodnes jsou jediným pracovištěm u nás, kde jsou prováděny nepříbuzenské transplantace kostní dřeně.

„Čas na transplantaci je ve chvíli, kdy léčba standardní chemoterapií selhává nebo není schopna zlikvidovat nádorové buňky bez závažného poškození zdravé krvetvorby a imunitního systému. Na rozdíl od dospělých je ale v pediatrii transplantace mnohem častěji využívána i v léčbě získaných i vrozených nenádorových onemocnění krvetvorby – např. u těžkých poruch krvetvorby, imunitního systému či některých dědičných poruch metabolismu,“ vysvětlil prof. MUDr. Petr Sedláček, CSc., vedoucí lékař Transplantační jednotky Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol v Praze.

Další informace: www.dendetskeonkologie.cz.