Betlémská kaple ve středu 5. dubna ožila grafickými díly, autorskými knihami a přehlídkou nejrůznějších použitých technik. Nadace Hollar zde vyhlašovala vítěze 29. ročníku výstavy Grafika roku 2022 a 28. ročníku Ceny Vladimíra Boudníka.

Hlavní studentskou cenu Grafika roku 2022 předala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská studentům Fakulty umění Ostravské univerzity Barboře Šidlové a Ericovi Lindheim Marxovi za grafický list Bremeno (kombinovaná technika – dřevořez, kresba, 360 x 510 mm).

„Zaznamenala jsem, že se studenti vrací k osvědčeným tradičním technikám, ale zároveň vyhledávají i nové možnosti tisku nebo nové materiály. Velmi mě to těší a doufám, že i v dalších ročnících se budeme moci setkat s minimálně s takovým množstvím studentských prací jako v letošním roce,“ uvedla starostka Radoměřská.

Do letošního 29. ročníku celostátní výběrové výstavy Grafika roku bylo přihlášeno historicky nejvíce prací, a to dohromady 592. Celkem je vystaveno 186 děl a 31 autorských knih. Cenu Vladimíra Boudníka, která je prestižní ocenění za umělcův mimořádný přínos grafice, předal primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

V průběhu večera bylo uděleno 15 cen v hlavních kategoriích (dospělí autoři a studenti) a také ceny za grafické techniky. Grafika roku 2022 představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků. Umožňuje navázat mezigenerační umělecké vztahy, nabízí ucelený pohled a možnost zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě.

Zastoupeny jsou všechny klasické techniky – serigrafie, litografie, hlubotisky, tisky z výšky, počítačová grafika i originální autorské techniky a autorská kniha.

Nesmírně zajímavá výstava je k vidění až do 5. května na dvou místech: v Betlémské kapli v Lapidáriu a ve zcela nové České Galerii Moderního umění na Betlémském náměstí. Kromě pondělí je otevřeno denně od 10:00 do 18:00 hodin.