Poděkujte vyučujícím francouzštiny a nominujte je do soutěže Un grand MERCI! Anketa je otevřená učitelům ze základních a středních škol, kteří vyučují francouzštinu nebo jiný předmět ve francouzštině, a také učitelům, lektorům a mentorům ze zájmových kroužků či působících v soukromém sektoru nebo třeba i v rámci rodiny. Posláním této ankety je poděkovat všem vyučujícím za jejich obětavou práci a podpořit je v této záslužné činnosti, jež má přímý dopad na rozvoj potenciálu a kompetencí české společnosti.

Cenu jsme zakládali s myšlenkou poděkovat francouzštinářům, díky kterým se nám v období dospívání otevřely dveře do světa, v našem případě konkrétně ke zlomové studijní a životní etapě ve Francii. Jakožto absolventi českých sekcí na lyceích v Dijonu a Nîmes si plně uvědomujeme, jaké výhody může přinést výuka cizích jazyků pro rozvoj studijních i pracovních příležitostí i kulturního rozhledu,“ vysvětluje Kristýna Křížová, proč se spolek rozhodl oceňovat vyučující francouzštiny. První ročník zaznamenal velký úspěch, soutěž přijala 60 nominací pro 44 vyučujících. Odborná porota v červnu 2024 ocenila 3 vyučující a jedno gymnázium.

Cena Un grand MERCI a sběr nominací najdete zde.

Nominace do soutěže budou přijímány do pondělí 17. března 2025 včetně. Nominovat skvělou učitelku nebo skvělého učitele francouzštiny může kdokoli z řad široké veřejnosti – žák, student, rodič, kolega i například ředitel školy. Všichni nominovaní budou následně osloveni s žádostí o vyplnění přihlášky do soutěže. Pokud se budou chtít soutěže zúčastnit, budou muset v přihlášce písemně zodpovědět několik otázek zaměřených na metodicko-hodnotové aspekty výuky. Pro vyhodnocení bude 5členná porota, v níž zasedají jak odborníci na vzdělávání, tak absolventi českých sekcí, posuzovat informace z nominací i přihlášky.

Výsledky budou známy v červnu 2025 a na oceněné čekají hodnotné dary. Soutěž pořádá Spolek bývalých studentů českých sekcí ve Francii, který se věnuje podpoře programu českých sekcí, podpoře studentů tohoto programu a udržování komunity absolventů. Jde o unikátní mezivládní tříletý studijní program, umožňující českým studentům vyjet na střední školu do Francie a získat francouzskou a českou maturitu. Za 100 let jeho existence jím prošlo téměř 1000 absolventů, v jejichž osobních i profesních životech francouzština hrála a hraje klíčovou roli. Mnozí z nich se také ve svém oboru stávají strůjci spolupráce mezi oběma zeměmi.

Spolek bývalých studentů českých sekcí ve Francii, oficiálně Association des anciens élèves des sections tchèques et tchécoslovaques de Dijon, de Nîmes et de Saint-Germain-en-Laye, působí od roku 2009. Udržuje komunitu bývalých i současných studentů českých sekcí a usiluje o zvýšení informovanosti české veřejnosti o možnosti tříletého studia ve Francii. V roce 2012 založil Lycejní stipendijní fond financovaný výhradně absolventy českých sekcí, který každoročně podporuje nadané studenty českých sekcí ve složité finanční situaci. Dále se věnuje i jiným projektům jako například publikace knih, organizace oslav 100. výročí, produkce výstav a od roku 2023 také ceně Un grand MERCI. Za své aktivity ve prospěch posilování vztahů mezi Francií a Českou republikou získala předsedkyně spolku Kristýna Křížová v roce 2019 Řád akademických palem.

Druhý ročník soutěže zaštítily Francouzský institut v Praze, Dům zahraniční spolupráce, Městská část Praha 1, Městská část Praha 6 a Francouzsko-česká obchodní komora a finančně podpořily Komerční banka, Francouzský institut v Praze, advokátní kancelář Barthélémy & Partners a nakladatelství Argo.
České sekce ve Francii