Snižování administrativní zátěže podnikatelů patří mezi jednu z důležitých priorit českého státu. V letošním roce se stát zaměřil na 10 opatření, která by měla podnikatelům ulehčit život. Souhrnně se pro realizovaná nebo zamýšlená opatření vžilo označení tzv. živnostenský balíček.

 

Podnikatelé také mohou, a to prostřednictvím tohoto formuláře, přímo informovat Ministerstvo průmyslu a obchodu jaké absurdity musejí absolvovat, a které povinnosti je v rámci podnikatelské činnosti nejvíce zatěžují.

 

Co balíček podnikatelům přinese

Živnostenský balíček ministerstva financí a průmyslu a obchodu představila 27. srpna na společné tiskové konferenci. V tomto balíčku jsou sdružena opatření, která si kladou za cíl snížit administrativní náročnost na podnikání. A to zejména soustředit veškeré povinnosti plynoucí z výkonu podnikatelské činnosti do jednoho místa a sdružit daň z příjmu fyzických osob, platby za sociální a zdravotní pojištění do jediné platby. „Podnikatelé by se měli soustředit na svoji práci, ne běhat po úřadech a řešit zbytečné papírování. Řadu povinností, které po nich vyžaduje stát, by měla řešit veřejná správa,“ mj. zdůraznil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ministryně financí Alena Schillerová vyzdvihla zejména zavedení jediné platby pro živnostníky s ročním obratem do 1 milionu Kč. „V rámci této platby si uhradí daň z příjmu včetně sociálního a zdravotního pojištění a odpadne jim například povinnost podávat daňové přiznání, platit si účetní služby a podobně“.

Přehled úkolů

Desatero úkolů, které si stát uložil a jejich řešení podrobně popisují stránky vládního portálu pro podnikání a export Businessinfo.cz nebo je naleznete v prezentaci. Stav plnění úkolů můžete sledovat také v přehledné grafice „živnostenský balíček“.

Přílohy ke stažení: Prezentace – živnostenský balíček (PDF)

Lukáš Balada – Odbor živnostenský