Současná architektura v českých a slovenských horách v historickém a krajinném kontextu

VERNISÁŽ a DEBATA 22. března 18:00 a 19:00 hod.
moderace/ redaktorka Respektu Karolína Vránková
debatující/ T. Bujna – architekt, kurátor výstavy / SK
M. Dulla – historik architektury / SK
J. Krcho – historik architektury / SK
P. Hájek – architekt / CZ
D. Merta – historik umění, kurátor výstavy / CZ
a další z architektů a investorů zastoupených na výstavě

POZOR! POVINNÝ DRESS CODE: lyžařské či turistické oblečení!


Nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze (23. března – 6. května 2018) následně bude představena i v Design Factory v Bratislavě (květen–červen), která výstavu spolupořádá, a dále ve Vile Flóra ve Starém Smokovci (září–prosinec).

GJF po několika inspirativních výstavách věnovaných kvalitním novostavbám i renovacím horských staveb v alpském či norském prostředí představí realizace v českých a slovenských horách a pohořích. Ačkoliv mají oba státy rozdílná morfologická východiska, spojuje je téměř stoletá společná historie, která zásadně ovlivnila jejich architektonický vývoj. Šest desítek staveb zobrazuje v typologické škále od vyhlídek, environmentálních center přes hotely a relaxační střediska až po rodinné domy především citlivý kontextuální přístup a vzrůstající snahu po udržitelnosti. Právě tento trend, který ruku v ruce s požadavkem zvyšování komfortu a nabídky služeb vede často k realizaci velmi povedených staveb, rovněž otevírá otázku zachování divoké přírody a ochrany před člověkem.

Zastoupeny budou téměř všechna pohoří (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západní Tatry, Malé a Velké Fatra a Slovenský Ráj) a realizace současné (tedy stavby z novodobé historie obou republik) doplní také příklady zajímavých realizací a neuskutečněných projektů, jež stály u zrodu zájmu o turismus v daných lokalitách nebo připomínají výrazné počiny architektonických dějin (Dušan Jurkovič, Sial apod.).

Výstavu doprovodí i publikace, která nebude pouze katalogem představených projektů, ale zároveň poslouží návštěvníkům při turistických a lyžařských výletech v obou republikách jako alternativní průvodce horskou architekturou.

Site-specific instalace BIVAK / GOJO collective

BIVAK propojuje touhu člověka opustit výdobytky civilizace s nutností řídit se intuicí a umět si vytvořit úkryt v nehostinném prostředí. Použitý materiál svou průsvitností odkazuje na niterný ideál člověka co možná nejvíce se přiblížit přírodě, ale zároveň si ponechat maximum komfortu, kterému přivykl.

spolupořadatelé/ Galerie Jaroslava Fragnera, Design Factory Bratislava
ve spolupráci/ Tatranská galéria Poprad, Časopis Arch
kurátoři/ Dan Merta, Tomáš Bujna
spolupráce/ Matúš Dulla, Ján Krcho, Petr Kratochvíl, Klára Pučerová, Henrieta Moravčíková, Jakub Potůček
grafický design publikace/ Lukáš Kijonka
panoramatické fotografie/ Jiří Jiroušek

 

Více informací na webových stránkách Galerie: http://www.gjf.cz/pripravujeme/o-hory-o-hory-o-hory-/