Tradice o pořádání nohejbalových turnajů trojic s názvem O Pohár MČ Praha 1 trvá již patnáct let. Turnaje se konají čtyřikrát do roka.

Letošní první klání se uskutečnilo 7. března v tělocvičně ZŠ Truhlářská a jako vždy za reprezentativní účasti týmů z Prahy 1, 3, 4, 8, 13 a 17. Raritou byla tentokrát účast ryze dívčího prvoligového družstva a mistryň světa s půvabným jménem Paraplíčka ze Strakonic.

„Každý turnaj je jiný, podle účastníků. Nohejbal je náš ryze národní sport, může ho hrát každý od deseti do sedmdesáti let. V Praze je základna mladých hráčů veliká, i když tento sport mohou hrát i starší lidé, což u jiných sportů nejde. Když hrají tři, tak mladí mohou víc běhat a ti starší mají zase lepší smeče,“ uvedl organizátor turnajů Jan Kechner.

V naší městské části působí tři týmy. Smršť na Novém Městě a Truhla a Dominátoři na Starém Městě. „Nohejbal hraji denně, trénujeme na Praze 3 a potom tady, v Truhlářské,“ dodává Jan Kechner. „Organizační žezlo jsem převzal od nedávno zesnulého Jindřicha Nejezchleba, velkého sportovního zapálence, který pozvedl sportovní aktivity v naší městské části o několik příček výš.“

Za vydatného povzbuzování byly v Truhlářské k vidění skutečněé zajímavé výkony. Skvělá byla již jmenovaná strakonická Paraplíčka. „Hrajeme jedenáct let. Každá jsme z jiného oddílu, ale sedly jsme si, a tak objíždíme i chlapské turnaje. Je nám od 20 do 28 let, k nohecu nás přivedli naši taťkové. Hrajeme v trampské osadě, ale i první ligu a jsme nejlepší v Evropě i ve světě,“ prozradila za dívčí trio smečařka Kristýna Plechatá.

Tato parta nakonec skončila druhá, první byl tým Bez nervů z Prahy 4 (evidentně měli nejlepší nervy), třetí skončila naše Smršť a bilanci uzavřela Santa Fe z Prahy 13. První tři byli oceněni poháry a míči a všichni účastníci potom dárkovými předměty.

Utkání pískal sudí Bohumil Cimický, který připomněl něco z historie tohoto populárního sportu: „ Nohejbal je spojen s legendárním Josef Bicanem. Poprvé se hrál právě na Slavii v roce 1922 jako ,fotbal přes šňůru‘, až později se začal hrát přes síť. Od 30. let minulého století se masově rozšířil do trampských osad. Ve 40. letech byla stanovena první pravidla. Nohejbal se postupně rozšiřoval i mimo pražské chatové osady a měnil se z hry čistě rekreační na regulérní sport. V roce 1971 byl založen první Český nohejbalový svaz. Dnes se nohejbal hraje nejen takřka v celé Evropě, ale i v USA a Jižní Koreji.“

A kdy bude zase k vidění na Jedničce? Termín není zatím znám, ale určitě to bude na hřišti Na Františku ještě před letními prázdninami.