Ani letošní oslavy příchodu nového roku v centru metropole se neobešly bez přítomnosti Jednotky Sboru dobrovolných hasičů Prahy 1. I přes vládní opatření se dalo předpokládat, že úplný klid na Václavském náměstí nebude

Možná jste si říkali, že silvestrovské oslavy v centru Prahy proběhnou v době přísných opatření proti pandemii zcela v klidu a přítomnost bezpečnostních složek nebude nutná. Nebyla to však úplně pravda, protože nebezpečí plynoucí zejména z používání pyrotechniky platilo i tentokrát. Navíc se pod sochou sv. Václava shromáždili na demonstraci odpůrci zmíněných vládních restrikcí.

Rozdíl, co se týče bezpečnosti, oproti jiným rokům však byl i přesto znát. Kupříkladu osádka Jednotky Sboru dobrovolných hasičů Prahy 1 byla tentokrát zúžená na velitele a další tři členy. Pro případné odhalení nemoci Covid-19 u některého z členů týmu byla připravena záloha ve stejném složení. Dalším rozdílem bylo, že letos museli dobrovolní hasiči Prahy 1 hlídat celé Václavské náměstí. Běžně tomu tak není a náměstí je rozděleno mezi další skupiny hasičů. 

Zodpovědnost jednotky pod vedením velitele Zdeňka Čiháka byla tedy veliká, ale naštěstí k většímu množství zásahů nemuselo dojít. Za asistence policie se demonstranti již kolem deváté hodiny rozešli a z ulic zmizela i většina ostatních lidí. Hasiči ze svého stanoviště na rohu Štěpánské ulice tak mohli v klidu pozorovat, že letošní silvestr v centru Prahy bude skutečně bez větších problémů.  

Přejme si tedy, ať se s návratem lidí do běžného života nevrátí i často neúnosné oslavy příchodu nového roku, které jsme každoročně vídali v centru Prahy. A ať lidé, kteří dohlížejí na naši bezpečnost, když my se bavíme, mají co nejméně práce.