Ubytovací platforma Airbnb přišla s návrhem, aby hostitelé nově zveřejňovali u svých nabídek krátkodobého ubytování identifikační číslo. To by stání správě mělo umožnit efektivní výměr daní a samosprávě výběr ubytovacích poplatků. Systém evidence chce společnost vytvořit ve spolupráci s hlavním městem Prahou a českou vládou. Airbnb vyzývá i další digitální platformy nabízející ubytování, aby se k samoregulačnímu opatření připojily.

„Samoregulační taktiku Airbnb je možné sledovat i v zahraničí. Dle studie zpracované pro Evropský parlament je jednou z vyjednávacích strategií platforem nabídnutí zjednodušení výběru daní např. právě přes IČO. Nabídka má městům přinést okamžitý finanční prospěch s cílem vytvořit závislost na tomto typu daňového příjmu. Domnívám se ale, že tím chce AirBnb vlastně předejít diskuzím o požadavcích města na další konkrétnější regulaci např. omezení krátkodobého ubytování v městských a sociálních bytech nebo omezení počtu nocí k pronájmu, počtu osob na byt atd. jako to zavedl třeba Amsterdam“, reaguje Bronislava Sitár Baboráková, předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a podporu komunitního života, na základě sdílení zkušeností kolegů ze zahraničí.

Airbnb se sdílení informací o hostitelích nabízejících krátkodobé ubytování globálně brání a většinou nabízí ke sdílení agregovaná data, na základě kterých ale nelze vyměřovat daň ani vybírat ubytovací poplatky. V rámci aktuální marketingové kampaně Airbnb vystoupil s prohlášením o spolupráci a samoregulaci Vladimír Beroun, manažer Airbnb pro střední a východní Evropu: „Podporujeme dobrovolné uvádění identifikačního čísla na všech ubytovacích platformách v České republice, abychom městům pomohli zajistit prosazování místních předpisů. Věříme, že tento krok povede k větší transparentnosti a je v zájmu měst, hostitelů a hostů, komunit i platforem.“

Výrazná snaha o regulování krátkodobého ubytování je znatelná jíž více než pět let. Nejpostiženější města jako Praha a Český Krumlov dlouhodobě na problematiku upozorňují. Přitom teprve loni městský soud v Praze rozhodl, že pronájem bytů přes Airbnb, Booking.com a podobné platformy jsou podnikatelskou činností, jež se musí danit. Brzy přibude povinnost pro platformy sdílet se státem příjmy a výdaje ubytovatelů, kteří touto činností vydělají ročně více než padesát tisíc korun. Ve hře je stále návrh novely živnostenského zákona, zpracovává se návrh novely občanského zákona a jedním z pracovních úkolů Ministerstva pro místní rozvoj je zákonná úprava krátkodobého ubytování.  

„Airbnb s návrhem samoregulačních systémů přichází bohužel teprve až v době, kdy je zjevné, že legislativní opatření bude přijato dokonce i na úrovni EU,“ uvedl mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. „Nyní navrhovaná opatření mohla platforma zavést již dávno, čímž mohla přispět k transparentnímu poskytování ubytovacích služeb,“ dodal.