Průběžně aktualizováno

Knihařství Kodex aneb aby kniha nezanikla

Spisovatelem snadno, rychle a levně se může stát téměř každý, kdo zavítá do provozovny pana Jiřího Bartoloměje Sedláčka. Není třeba hledat vydavatele ani tisknout ve velkém nákladu, a tak pokud sem dorazíte s textem na flash disku, odejdete třeba s knihou vázanou v kůži a zdobenou zlatým písmem.

Vznikl tu například speciální unikát pod patronací jednoho z bankovních domů Doteky tajemství. Kniha je zaměřena na finanční gramotnost dětí. Další zajímavostí byla kniha Staré Město pražské od Lady Hetfleišové, vytištěná na italském ručním papíře.

Navzdory tomu, že v této provozovně mají navrch moderní stroje, pracuje se tu s knihařskými technologiemi postaru, což dobře vědí mnozí absolventi vysokých škol, kteří si tu nechávají vázat své diplomové práce. Pan Sedláček má obchodní strategii firmy promyšlenou. Aby také ne, když začínal už před listopadem 1989 na povolení tehdejšího Národního výboru. „Student si zapamatuje, kde mu dobře svázali diplomku, a když nastoupí do práce a potřebuje vázaný tisk v malém nákladu, ví, kam se obrátit. Pokračuje svázanými zamilovanými básněmi, fotoknihou z první dovolené, pak chce vyrobit rodinnou kroniku a na konci je krásně vyvedené parte,“ popisuje s nadsázkou pan Sedláček koloběh života.

Provozovna v Soukenické ulici 11 je tiskárnou, vazačskou dílnou, knihařstvím, finalizuje diplomové práce, paspartuje a také rámuje. Mimo to je provozovnou pro kopírovací službu a veškerý tisk. Pan Sedláček je vystudovaný knižní restaurátor a umí poradit takřka se vším, co se týká papíru.

Provozovna má nyní letní provoz od 9 – 17 hod. 

www.kodex.cz

Yoga 4 Everybody v srdci Prahy

Ve druhém patře Husova domu v Jungmannově ulici 9 nabízí sympatická majitelka studia jógy Yoga 4 Everybody Katka Prýmková lekce tohoto populárního cvičení.

„Jógou a její výukou se zabývám již několik let. Pravidelně jezdím do Indie a Thajska, kde se i já stále učím novému od svých učitelů. Jsem certifikovaný učitel jógy vedený pod registrací mezinárodních učitelů u Yoga Alliance Certificate RYT 500. Vyučovala jsem jógu v nejrůznějších koutech světa a dnes se snažím společně s dalšími lektory kousek této energie vdechnout i do svých lekcí.“

Dva cvičební sály se staly příjemným místem, kde se potkávají lidé různého věku, tělesné konstituce i společenského postavení. Zde se nestydí začátečník za své malé pokroky a kde i pokročilý praktikující jogín najde místo pro svůj rozvoj.

Studio tedy opravdu nabízí jógu pro každého v srdci Prahy, nabízejí zde otevřené lekce pro všechny úrovně pokročilosti, stejně tak jako intenzivní nebo dlouhodobé kurzy jógy. Všichni lektoři se podílejí na tom, aby toto místo bylo ještě útulnější, aby příchozí zapomněli na všechny starosti všedních dní a soustředili se jen sami na sebe.

Tento individuální přístup a porozumění je pro studio nejdůležitější. Cvičebny prvně otevřely své dveře v říjnu 2019. „Krůček po krůčku jsme šli kupředu a pečovali o každého nového zákazníka. Pak přišla koronakrize a naše milované studio jsme museli na nějakou dobu zavřít. Vše má, ale své pro i proti. Během uzavření jsme nezaháleli a společně s lektory jsme připravovali nové kurzy a workshopy jógy, a co víc – podařilo se nám získat také akreditaci pro lektorské kurzy. Tedy po otevření jsme k našemu původnímu malému a útulnému sálu, který pojme 16 cvičících, připojili ještě sál velký pro 30 jógových nadšenců. Zde bychom rádi pořádali nejrůznější akce – jak víkendové, tak otevřené lekce jógy,” vysvětluje Katka Prýmková, jak se studio snaží udržet na nohách.

Filozofií jejího podnikání je lidi propojovat. Možná i vytvářet nová přátelství, ale především být sami sebou. Předávat své jógové zkušenosti dále a pomáhat každému individuálně, ať už to bude od nějakých zdravotních omezení, nebo jen pro lepší náladu a den. Jóga není jen o cvičení, ale o prožitku, o pocitech a uvolnění, které člověk musí nejprve prožít, aby je pochopil.

Tak se přijďte podívat na některou z lekcí, učí zde sympatické ženy i sympatičtí muži. Brzy bude otevřena hodina pouze pro muže, učitel se bude věnovat cvikům pro namáhaná záda a nejen těm!

Otevřeno je od časného rána 7.00 až do 21.00 hodin.

Jungmannova 9, Praha 1

Info@yoga4everybody.cz

Tel. 608 698 060

Pražský klíč

Malinkatý obchůdek s tímto názvem se nachází v pasáži Lucerna. Přímo vedle francouzského sýraře a dál od všech možných provozoven najdete provozovnu ryze praktickou, klíčníka v Pražském klíči. Zde vám vyrobí na počkání klíče různých druhů. Umí tu dokonce i takové rarity, jako jsou letité dozické klíče. „To je těžká práce, třeba i na celý den,“ popisuje majitel, pan Viktor Topinka. Klíče dělá už mnoho let. Majstrštykem je vyrobený klíč k zámku z doby začátku minulého století. A jak se stal řemeslníkem? Napřed utekl z domova a protloukal se v Praze všelijak, řemeslu se vyučil pouze náhodou. Kamarád potřeboval pomoci a pan Topinka se toho nebál. Dodnes nelituje a nám je jasné, že se nebojí ničeho…

Mimo výroby klíčů u něj seženete také cylindrické zámky, přívěsky všeho druhu, ale také různá drobná nářadí potřebná často v domácnosti. Jsme v samém centru Prahy a do hobby marketů daleko. A když si náhodou někde v okolí zabouchnete dveře, pomůže i v tomto případě.

Jako všude i zde se projevilo uzavření okolních kanceláří, hotelů a škol v důsledku opatření vlády. Vypadá to, že nejvíce klíčů ztrácí hoteloví hosté, z hotelů zde mají asi nejvíce zakázek. Viktor Topinka není zvyklý si stýskat. Protože hůř už bylo, když měl kdysi na kontě nulu a musel zavřít diskotéku. Řemeslo vidí jako jistotu. Pražská pasáž je důsledkem toho, že se zná s mnoho lidmi ze showbyznysu. Na zpěváka a tanečníka Dana Nekonečného už jen vzpomíná, mnoho let tvoří pár s tanečnicí ze Šum svistu.

Najít v Praze 1 provozovny, které patří k základní občanské vybavenosti bývá někdy složité. Miniaturní a útulné provozovně, kam se vejde pouze jeden zákazník a za dveřmi je stále fronta,  přejeme dlouhá léta.

Otevřeno je od 9:00 do 16:00 hodin.

Opravna obuvi v Dlouhé: království pana Miloše Scholze

Udržet občanskou vybavenost v Městské části Praha 1 stojí její vedení velké úsilí, o to více člověk pookřeje, když chvátá Dlouhou ulicí a spatří starobylou ceduli s nápisem Oprava obuvi. Uvnitř krásného dvora je v rohu království pana Miloše Scholze.

V obuvnické dílně je atmosféra jako ve starém filmu. Za 22 let, kdy tato opravna slouží lidem na Starém Městě si lidé navykli za panem Scholzem chodit. Moc toho nenamluví a už vůbec nemá ve zvyku mluvit o sobě. V práci poslouchá oblíbené rádio, a pokud na opravu boty čekáte, posloucháte jej s ním.

Trochu složitější je to ovšem s lidmi, kteří si raději koupí nové boty, než by si nechali opravit staré. Navíc teď začíná sezona, ve které se chodí často jen v pantoflích, s těmi vydrží mnozí až do podzimu,“ posteskl si pan Scholz.

Koronakrize nebyla k řemeslu pana Scholze vůbec laskavá, protože se moc ani chodit nedalo a tím pádem se pochopitelně žádné boty neničily. Ale už se zase začali objevovat první zákazníci, kteří o provozovně vědí. Protože jak říká pan Scholz: „Nejdůležitější je zákazníkovi vyhovět. Já nemám ani telefon, ani mail, proto mi reklamu dělají ti, kteří se osobně přesvědčili, že své řemeslo mám rád a dávají tyto informace dál.

Mnohé opravy bot jsou na počkání a provozovna má otevřeno od pondělí do čtvrtka od 10.00 do 18.00, v pátek od 10.00 do 15.00, Opravna obuvi, Dlouhá 729/37, Staré Město – Praha 1.

„Jděte do Navrátilky, tam vám opraví všechno…“

Takovou pověst má zdejší ševcovna, kde ovšem také šijí boty na míru.

Naprosto dokonale a elegantně mi zde za dobrou cenu opravili vzadu rozervaný batoh. Pan provozovatel je sympatický a vyzná se v řemesle. Ještě batoh prohlédl, jestli je na něm něco dalšího k opravení. Děkuji a doporučuji.

Neznám nikoho, kdo by byl nespokojený. Jděte do Navrátilky, tam vám opraví všechno. Zničil se mi lem u kabelky a tady ji opravili.“

Přinesla jsem kožené boty, které nešťastně praskly u podrážky. Nikde mi je nechtěli vzít. Zdejší pan švec mi je fantasticky opravil a místo nahradil novou kůží. Má zlaté ruce.

V Navrátilce mi zrepasovali boty z Francie, už je nosím několik let a pořád jsou dobré.“

To je jen vzorek pochvalných recenzí na práci ševce Vladimíra Shleina z Navrátilovy ulice 12. Nabízejí zde opravy obuvi, galanterie, aktovek, batohů, kabelek, dále prodej doplňků obuvi, ortopedických pomůcek, pásků a zipů. Šijí tu ale také nádherné originální boty na zakázku, pásky či řemínky k hodinkám. Prostě se zde můžete setkat s veškerým dílem z kůže a podobných materiálů.

„Umíme toho dost. Opravna v Navrátilce slouží od roku 1991, kdy ji založil Jan Ondráček. Již tehdy získala věhlas a já se snažím na její vysokou úroveň navázat a držet ji,“ vysvětluje Shlein, jenž svým přízvukem nezapře běloruské kořeny. „Bývalý majitel sem přichází každé pondělí, už je v důchodu. Hodně dbá na to, aby dílna zachovala kvalitu. Někdy přijde na výpomoc a setká se tu se stálými zákazníky. Přicházejí z celé Prahy.

Vladimír Shlein do svých provozů chodí i o víkendech, má totiž ještě jeden na Vinohradech a další v Krakovské. „Ten jsem otevřel v roce 2006. Den co den jsme tam opravovali kolem 150 párů bot, což je na malou manufakturu slušný obrat. Věnuji se také zakládání dílen, které potom prodávám. Zaučím a zaškolím v nich lidi, nastavím jim celé podnikání a oni potom pokračují. Jsou to například opravny v Adrii, na Žižkově a v Nymburku.“ Teď se u něj zaučuje rodačka z Moskvy Marina Grodski, která v Česku žije již dvacet let a se Shleinem se seznámila jak jinak než skrze obuv, konkrétně své jezdecké boty.

V 90. letech se pan Vladimír nedokázal smířit se složitou politickou situací v Bělorusku. Proto hned v roce 1998, kdy se otevřely hranice, skočil do autobusu a vyrazil hledat nový domov. V Polsku zakotvit odmítl a Česko bylo poslední zemí, kam mohl bez víza. V Praze se mu zalíbilo, a tak sem přivezl celou rodinu, včetně tehdy sedmiletého syna Maksima. Právě on jde dnes v otcových šlépějích a společně s ním podniká.

Syn studoval na VŠCHT, ale líbí se mu víc ševcování. Na Bělehradské jsme převzali opravnu po zkrachovalém obuvníkovi. Kromě nejrůznějších oprav tu také šijeme zakázkové boty na míru. Naším cílem je zachovat vymírající řemeslo, dosáhnout úrovně a znalostí starých ševců a maximálně podpořit tradici ruční výroby obuvi. Inspirujeme se ve starých časopisech pro obuvníky, které sbírám spolu s historickými botami. Co se týče kůží, nabízíme rozmanitý výběr. Vyrábíme z nich exkluzivní páry obuvi s prvky kůží z ryb, rejnoka, hadů, aligátora, varana či pštrose a klokana. Kvůli nákupu materiálu syn projezdí půl Evropy. Za rok je to 70 tisíc kilometrů. Velký důraz také klademe na kvalitu zpracování a respektování anatomie nohy. Bota se totiž musí nejen líbit, ale musí splňovat i náročné požadavky na ortopedičnost a pohodlí nohou při chůzi. Sezónně se nyní chystáme nabízet ručně šité baleríny se zlatým zdobením,“ vysvětluje Shlein a dodává, že jeho zákazníky jsou například bývalá první dáma Livie Klausová nebo europoslanec Miroslav Poche. Ručně šité originální boty vyjdou na šest, ale i dvanáct až dvacet tisíc.

„Na Bělehradské máme také velkoobchod pro obuvníky. Rozjedu jim opravny a oni potom od nás kupují materiál. Každou sobotu za mnou jezdí i mimopražští ševci s botami, které neumějí opravit, a já jim radím, jak na to. Uvažuji, že oslovím i MPSV, mohl bych přes Úřad práce v rámci rekvalifikace školit nezaměstnané,“ prozrazuje Vladimír Shlein další plány a my mu přejeme, aby je spolu se synem uskutečnili.

Kavárna Dobrá trafika

Újezd 37, Malá Strana

„Konečně otevřeno!“ říká pan Michal Šajner, duše zdejšího provozu, a dodává: „Přerušení provozu znamenalo velké problémy.“ Dobrá trafika je firemní název pro tři kavárny a dva obchůdky v Praze, kde jsou hlavním sortimentem dobrá káva a kvalitní čaj.

Na Újezdu jsou ceny příznivé, prostředí opravdu kavárenské a útulné, hosty jsou pak ponejvíce studenti z nedalekého gymnázia a grafické školy. V kavárně jsou často organizovány výstavy renomovaných i začínajících umělců. Obchod nabízí knihy pro dospělé i pro děti, kalendáře, malé upomínkové předměty, ale také šperky a bižuterii. Kdo zajde jednou, rád se vrací. Obchod i kavárnička jsou útočištěm a místem nejen pro obyvatele Malé Strany.

Kavárna na Újezdu jako jediná z Dobrých trafik skrývá v podzemí také sálek, který často žije hudbou a literaturou. Představují se zde různí spisovatelé a básníci, hrají zde folkoví a alternativní muzikanti jako třeba Oldřich Janota, Vladimír Merta, skupina Původní Bureš nebo jazzmanka Jana Koubková. I frontmana skupiny Traband Jaroslava Svobodu tu můžete často slyšet. Program pořadatelé zveřejňují na plakátech před kavárnou a pozor: často bývá vyprodáno – vstupenky na koncert lze ale koupit v předstihu. Aktuální program zveřejňuje Dobrá trafika na Facebooku.

PAVLA & OLGA

original fashion gallery a galanterie

Tržiště 6, Malá Strana

Talent měly rozhodně po kom podědit: tatínek Jiří Michálek byl akademickým malířem, maminka Olga zase uměleckou fotografkou. Není tedy divu, že sestry Pavla a Olga už od mládí tíhly k umění – k tanci, divadlu a kostýmům – a že jejich styl „ležérní elegance“ má svoje skalní fanoušky nejen na Malé Straně a Hradčanech, ale po celé Praze i daleko od ní.

Nás v krásném obchodě přivítala Pavla Michálková, kterou jsme nedávno coby masopustního medvěda zachraňovali před „smrtí“. Už samotná návštěva této malé módní galerie je uměleckým zážitkem, když kromě krásných šatů, oblečení a doplňků můžete obdivovat i obrazy a fotografie z tvorby rodičů. Přímo zde také tvorba obou sester často vzniká a tady se rovněž velmi rádi scházívají sousedé a přátelé. Odtud pochází řada kostýmů, které zdobí masopustní průvod, čarodějnice anebo módní přehlídku při Malostranském candrbálu.

Přijďte navštívit Pavlu a Olgu i vy! Na své si u nich přijdou ženy od 18 let až po eleganci milující seniorky. Zaskočit ale můžete i tehdy, když vám doma chybí třeba zip nebo jehly a nitě. Od pondělí do pátku, vždy od 14 do 19 hodin. Nejlepší je dopředu se objednat na tel. čísle 728 939 872.

La Sartoria

Haštalská 9, Staré Město

V sousedství kostela sv. Haštala naleznete pod vývěsním štítem s nápisem „La Sartoria“ krásný starosvětský obchod s elegantními pánskými obleky, tlumenou klasickou hudbou i vlídným zacházením. „Naši návštěvníci u nás naleznou 3 služby v 1 – malý butik s konfekcí, úpravu a opravu obleků, a to i těch, které zakoupili v jiném obchodě, a šití obleků na míru,“ popisuje nám elegantní a velmi příjemná paní Dagmar Vaculínová, která provozovnu vede spolu se svým manželem Oldřichem.

V oboru pracuje od roku 2006, kdy začala spolupracovat s česko-rakousko-italskou společností na šití italských obleků. „Absolvovala jsem v Itálii školení a moc mě to chytlo,“ popisuje a prozrazuje nám filozofii rodinného obchodu: „Poskytujeme služby na úrovni a své zákazníky máme rádi, což oni poznají.“

K podnikání v tomto oboru ji motivovali i cizinci tvrdící, že Češi neumějí dělat služby. „Chtěla jsem je přesvědčit, že to není úplně pravda,“ vysvětluje paní Dagmar. K zákazníkům rodinného obchodu „La Sartoria“ patří stálí obyvatelé Prahy 1, cizinci i tzv. „expati“. Zákazníci ale do Haštalské ulice přijíždějí také ze středních Čech nebo i ze Slovenska.

Zajděte ke sv. Haštalovi – ve všední dny tam je otevřeno od 11 do 18 a v sobotu od 11 do 17 hodin. Pokud se chcete dopředu domluvit, volejte 606788878.

KALICH: nejstarší kontinuálně působící české nakladatelství

V Jungmannově ulici 9 sídlí nakladatelství a knihkupectví KALICH. Nakladatelství bylo založeno Českobratrskou církví evangelickou krátce po vzniku první Československé republiky v roce 1921, knihkupectví o čtrnáct let později. V současné době jde o nejstarší kontinuálně působící české nakladatelství. Navzdory nesnadným podmínkám dokázal Kalich v minulých letech obstát.

Kalich se po celou dobu své existence specializuje na vydávání a šíření knih především ze všech oborů teologie, filozofie, historie, pedagogiky, judaistiky a světových náboženství, včetně knížek katechetické, meditativní a liturgické povahy. Kromě této naučné literatury vydává nakladatelství humanisticky orientovanou prózu a poezii, původní českou i překladovou. Nechybí ani podobně zaměřená krásná literatura pro děti a mládež.

Dlouho byl zdejším ředitelem nyní už renomovaný novinář a spisovatel Aleš Palán , který pro všechny své plány a aktivity musel předat žezlo novému vedoucímu. Tím je Petr Schwarz, který vystudoval Evangelickou fakultu UK a k tomuto místu má srdcový vztah. „Otevřeli jsme hned, jak to jen šlo, ztráty byly markantní a ještě budou, ale lidé chodí, a to nám dělá radost. Prodáváme i přes eshop. Lidé si objednávají také knihy, které nikdy na pultech mít nebudeme, jsou to solitérní vydání pro malý okruh zájemců.“

Co se teď čte a co by Schwarz mohl doporučit? „V poslední době je velký zájem o knihu J. A. Komenského Jedno nezbytné. Spisek Unum Necessarium napsal Komenský dva roky před svou smrtí a koncipoval jej jako svůj odkaz a závěť. Nové vydání uvádíme k letošnímu 350. výročí Komenského úmrtí. Dále doporučuji výběr z kázání evangelického faráře a disidenta Miloše Rejchrta Nechte Boha odejít.

Také vyšel titul Ten den 17.listopad – kolektiv mladých autorů v něm zpovídal pamětníky a účastníky revolučních události v roce 1989. Je to velmi povedená kniha a rezonuje mezi mladými lidmi. Je znát , že pochopili tuto část našich dějin a předávají své poznatky dál.

Velký úspěch zaznamenal titul Neboj se vrátit domů, jsou to rozhovory Aleše Pelána se zakladatelkou hospicového hnutí v ČR Marií Svatošovou. Kniha měla skvělý mediální a kritický ohlas. V anketě Lidových novin Kniha roku byl tento titul na desáté příčce, v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha na druhé pozici. Další náš titul Mága, deníky Františky Jirousové a Jany Bauerové, obdržel druhé místo ceny nadace Český literární fond.

Jinak stálicí mezi knihami je Škola malého stromu od Forresta Cartera, kterou jsme již vydali několikrát. Je pro malé i největší čtenáře a obsahuje vyprávění ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. Pokud jste ji nečetli, zkuste.“

Zákazníci KALICHA se vrací a mají zde stálý okruh svých věrných… „Také k nám chodí hodně známých osobností, které zde buď bydlí, nebo pracují a nebo třeba hrají v  nedalekých divadlech. Moc rádi je vidíme a rádi je vždy přivítáme,“ dodává Schwarz.

Tak už se pomalu loučíme, zavzpomínáme ještě, kolik knihkupectví bylo na Praze 1 ještě před nedávnými lety. Na Googlu je stále seznam knihkupců a provozoven, jejichž vedoucí osobnosti se nám vybavují na mysli… Tak hodně zdaru a hodně spokojených čtenářů.

Knihkupectví ŘEHOŘ SAMSA: Děkuji všem zákazníkům, kteří nám zůstali věrní

Útulný podnik skrytý v útrobách slavné pasáže U Nováků, to je knihkupectví s kavárnou a minigalerií ŘEHOŘ SAMSA. Od roku 1992 tu kromě nabídky zajímavých knižních titulů podávají dobrou kávu, skvělá vína a také točené pivo.

Pro věrné návštěvníky navíc pořádají autogramiády, autorská čtení, výstavy, filmová představení a hudební vystoupení. Před karanténou v rámci festivalu hudebního divadla OPERA 2020 uvedli dokonce operu Hra o malinu. Diváci seděli v pasáži a za výkladem kavárny hráli a zpívali operní pěvci.

Pokud sem náhodou zavítáte sami, majitelé Filip Písařovic a Radek Kraus si s vámi rádi popovídají a poradí s tituly ke čtení. Čtenářům doporučuji notoricky známou knihu Franze Kafky: Proměna. Rád se k ní vracím a rád ji prodávám. Odkazuje se k ní ostatně i název našeho podniku. Máme i velký výběr dětských knih a různých uměleckých publikací. Nyní připravujeme autorský večer Betyny Landovské o její knize Nikdy není pozdě na šťastné dětství. Titul je to velmi žádaný a vyhledávaný. Dále se mohou naši věrní těšit na Vítka Kremličku. Více informací bude na našem Facebooku,“ popisuje Písařovic.

V době karantény, když měli zavřeno, tu nezaháleli, ale renovovali interiér. Například toaleta je nově vyzdobena uměleckou mozaikou Pavla Růta, stěžejního grafika vydavatelství ARGO, který si mozaiku sám navrhl a sám ji také vytvořil.

Na jaře měla v knihkupectví proběhnout rovněž výstava plakátů Střední školy designu, umění, knižní kultury a ekonomiky Náhorní v Praze 8. Až se studenti rozhýbají a budou zase tvořit, jejich díla zde rádi představí.

„Těší nás, že zájem o knihy nepolevil. Děkujeme všem zákazníkům, kteří nám zůstali věrní. Vyjadřovali to během karantény různými způsoby od morální podpory po finanční podporu,“ dodává Písařovic, který na chod podniku je dnes víceméně sám. Jeho společník má natolik rád tvorbu Karla Klostermanna a Šumavu, že se tam nakonec odstěhoval.

Knihkupectví OLIVA: Knihy otevírají cestu k poznání a moudrosti

V  komplexu dominikánského kláštera se v Husově ulici 8 nachází komorní prostor plný knih. Do tamního knihkupectví OLIVA se vypraví každý milovník duchovní literatury. Nabízejí zde teologické a duchovní knihy a časopisy z oblasti křesťanství, judaistiky, pravoslaví a tituly z oborů historie a filozofie.

Návštěvník se tu v působivém interiéru, který navrhnul známý architekt Josef Pleskot, může ponořit do hlubin lidského ducha i podstaty všehomíru. „Návštěvnost knihkupectví je stále váhavá, ale doufáme ve čtenářsky zajímavější zítřky. Věříme, že knihám ještě neodzvonilo a že budou mít své místo i v době pokoronavirové.Ráda bych povzbudila lidi k tomu, aby četli, knihy nám otevírají cestu k poznání a moudrosti, nutí nás přemýšlet a posouvají nás,“ říká vedoucí knihkupectví sestra Guzmána Valentová.

Po karanténě byl největší hlad po studijních materiálech a obecně po literatuře pro studenty, hlavně po skriptech ke zkouškám a další odborné literatuře. Jaké další tituly by sestra Guzmána doporučila? „Samozřejmě na kvalitní literaturu s přesahem a hloubkou, jako jsou např. novinky Klement Alexandrijský: Vychovatel – ve skvělém překladu Veroniky Černuškové – a Jacques Maritain: Devět lekcí o základních pojmech filosofické etiky. Jsou to ojedinělé, vzácné a vydavatelsky náročné počiny. A když si chvilku počkáme, tak po prázdninách se na našem pultu opět objeví tolik žádaný a v dnešní době zvláště aktuální Dialog sv. Kateřiny Sienské.“

První republika, obchod s módou

Templová 6, Praha 1 – Staré město

Lampa před obchodem připomíná dobu, kdy ji kdysi rozsvěcoval lampář dlouhou tyčí. Na vývěsním štítu se skví nápis První republika, a když se odhodláte otevřít dveře módního butiku, skutečně na vás dýchne atmosféra dob dávno minulých.

Na figurínách i štendrech visí bohatá nabídka šatů, blůzek, šál a obrovských, překrásných šátků, co kus to model. Přesto nelze hovořit o módě jen pro bohaté. Pokud si zákaznice vezmou s sebou své mužské protějšky, budou mít dost času na zkoušení, protože i pro mužské oko se v obchodě nacházejí zajímavé kousky. Můžeme zde objevit originální cínové záložky do knih, sklenky oplétané kovovými vlákny, těžítka, bižuterii, obrázky a jiné okrasné předměty. Vše z ručních dílen českých rukou. Pánové si mohou sednout do příjemného sofa počkat na dámu, až si podle svého vkusu, vybere, co chce.

Obchodu vládne velmi sympatický personál, který dobře umí poradit i nabídnout ten správný kousek. Dnešní doba ovšem nákupům moc nepřeje. Na Starém Městě mnoho turistů ještě nepotkáte, a tak zdejší dámy využívají každou příležitost, jak dostat návštěvníky do velmi krásného a útulného prostředí. „Snažíme se, jak se dá,“ svěřuje se nám majitelka, paní Eva Šolerová,“ i když nás zákazníci hledají hůře kvůli zavřenému průchodu z Králodvorské ulice. Ten je od doby pandemie uzavřen a my se modlíme za to, aby vše bylo ve starých kolejích a zákazník k nám měl blíže“.

Vstupte do První republiky, je na Starém Městě už pro vás 12 let a její kousky jsou navíc nadčasové a sluší!

FB: facebook.com/daja1927

Rámařství Brůžek

Betlémská 8, Staré Město

Všechno to začalo už 10. srpna roku 1907 výučním listem pro dědečka Josefa Brůžka. Na jeho práci a práci svého otce už od konce 60. let navazuje vnuk Viktor, který si přibral i svoji dceru Terezu. A všichni byli a pořád jsou Brůžkovi, vyhlášení rámaři.

„První provozovnu jsme měli do roku 1963 v Husově 3. Když jsme pak museli odejít, tak jsme se přestěhovali na dnešní adresu, paradoxně do domu, který koupil děda a který nám komunisti v roce 1956 sebrali,“ popisuje současný provozovatel rodinného řemesla Viktor Brůžek. Jeho ceněné rámařství nabízí kromě uměleckého rámování obrazů, grafik, plakátů i fotografií také pozlacování a restaurování. Formy na ozdoby rámů z pozlacovačské masy jsou vzácným dědictvím po dědečkovi Josefovi.

Zatímco před lety bylo jen na Starém Městě velké množství uměleckých rámařů, nyní jsou Brůžkovi nejspíš jedinými v Praze 1. „Dříve si i studenti dávali jako dárek hezky zarámované obrázky, a dnes už ani malíři často nerámují,“ konstatují Viktor a Tereza, kteří ale nemají o práci nouzi a mezi jejich zákazníky jsou kromě samotných malířů také galeristi a významné osobnosti milující krásné obrazy v krásných rámech.

Kadeřnictví Lucie Hanzlíkové a Adély Radilové

Senovážné náměstí 6, Nové Město

Lucie Hanzlíková a Adéla Radilová jsou kamarádkami už od dob, kdy se společně učily kadeřnickému řemeslu. Na ulici jste tehdy každou chvíli mohli potkat nějakého toho „depešáka“, a podle toho také vypadaly nejčastější požadavky na účes.

Po vyučení se obě dívky rozprchly do různých provozoven v Praze 1 a po delším kolečku v několika z nich se po letech opět sešly, a to v kadeřnictví na Senovážném náměstí 6, které Lucie už dvacet let provozuje a Adéla se k ní před pár měsíci připojila.

Na jejich kadeřnických křeslech se za roky praxe vystřídala řada známých osobností jako například herečky Sabina Laurinová a Chantal Poullain, zpěvačka Anna K nebo třeba světoznámý houslař Jan Špidlen. Obě si vybudovaly široký okruh zákaznic i zákazníků, kteří k nim přicházejí s důvěrou a nechají si při volbě sestřihu i jeho délky poradit. Často se už také jedná o dlouholeté známé a přátele, kteří přivádějí i své děti. Stálí a spokojení zákazníci jsou i jejich receptem na úspěch v tvrdé konkurenci, jež v centru Prahy panuje.

Chcete si jejich umění vyzkoušet? Zavolejte na tel. č.: 602 309 944 nebo 602 299 225.

Pradlenka a čistírna u Elišky je součástí života Petrské čtvrti

Soukenická ulice nese svůj současný název asi od 15. století a získala ho podle soukeníků a postřihovačů, kteří v ní a jejím okolí provozovali svoje řemeslo. Dá se tedy říct, že paní Eliška Lénková se svojí „Pradlenkou a čistírnou u Elišky“ v Soukenické 24 svým způsobem na pradávné soukenické řemeslo v současnosti navazuje.

V Soukenické ulici byla mimochodem za vlády Marie Terezie zřízena v roce 1762 první pražská porodnice, ale to už je jiná kapitola.

„Pradlenka a čistírna u Elišky“ funguje už od prvního dne nového milénia a po celou dobu je součástí života Petrské čtvrti, a to i proto, že paní Lénková je dlouholetou místní obyvatelkou. „Provádíme praní a mandlování, drobné opravy oděvů, chemické čištění oděvů i speciální čištění kůží, žehlení, krejčovské a další služby,“ vyjmenovává paní Eliška, která je příkladem živnostníka žijícího přímo v domě nad provozovnou, který často i v době volna ochotně seběhne dolů, aby pomohl.

S rostoucí konkurencí se samozřejmě potýká i paní Lénková, hlavně ale s tou, proti níž se obtížně brání. Zvyšující se počet provozovatelů tzv. sdíleného bydlení totiž nejen deformuje podmínky na trhu s byty, ale zároveň pro praní a čištění využívá služeb velkých dodávek přijíždějících z venkova, které postupně v centru naloží prádlo a odvezou ho z Prahy, kde jsou náklady podstatně nižší.

Eliška je ale bojovnice. Její podnikatelský recept je jasný a lidé z okolí, školy, školky, firmy i turisté si ho cení: poctivá práce, která se nesmí odbýt, a příjemné, ochotné a slušné vystupování. A oceňují ho také slavná sousedka a kamarádka Kamila Moučková, spisovatelka Blanka Kovaříková a další významné a populární osobnosti.

U Elišky je otevřeno od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin.

Kontakt: tel. č.: 732 603 323, 222 313 538

Čistírna oděvů Royal Clean

Myslíkova 17, Nové Město

Tuto oblíbenou čistírnu provozuje pan Robert Štíbr už od roku 2007 a stejně jako tehdy i dnes je jeho receptem na úspěch a oblibu mezi zákazníky vysoká a poctivá kvalita, kterou zaručuje i zaměstnávání kvalifikovaných lidí z oboru, kteří své práci rozumějí.

A mezi spokojenými zákazníky nalezneme sousedy i turisty, lidi bohaté i cestovatele-baťůžkáře, reklamní a svatební studia, Ypsilonku nebo Divadlo Na zábradlí, podnikatele i umělecké osobnosti jako například režiséra Radima Špačka, herce Martina Dejdara a Elišku Balzerovou nebo zpěvačku Ewa Farnou.

Ti všichni mohou využít chemické čištění šatů, obleků, historických oděvů, outdoorových materiálů, kůží a kožešin, praní veškerého osobního prádla, žehlení, košilový servis a další služby.

Co se během let určitě mění, jsou nároky zákazníků na jedné straně a jejich důvěra na straně druhé, kdy dnes neváhají přinést do čistírny v Myslíkově ulici i drahé oděvy za několik desítek tisíc korun.

Jak nám pan Štíbr prozradil, také čistírny mají svoje slabší a silnější sezony. Těmi silnějšími jsou prý podzim a jaro. Nutno ale dodat, že i druhý týden v lednu, kdy jsme čistírnu navštívili, to tam vypadalo na silnou sezonu v plném proudu.

Přijďte si vyzkoušet zdejší služby! Otevřeno je od pondělí do pátku od 7,30 do 19 hodin.

Více informací: www.cistimeodevy.cz.

Knihkupectví Kosmas

Perlová 3, Staré Město

Mezi místa vyhledávaná milovníky dobrých knih bezpochyby patří knihkupectví Kosmas v Perlovce, které se spolu s ostatními kulturními institucemi statečně pere s nelehkou dobou. „Ihned po otevření natěšení zákazníci brali knihkupectví útokem, byť jen pro nasátí atmosféry, která jim byla odepřena. Nadále je ale návštěvnost slušná, ačkoliv někdy je znát, že se zákazníci obávají vstoupit, patrně proto, že se již stačili zamotat do různých nařízení,“ popisuje tamější oblíbená postavaOldřich Suchý aka Zanícený Knihkupec.

Čím dál jsme od nuceného uzavření knihkupectví, tím lepší tituly jsou na výběr. „Velmi výrazným titulem je kniha Jiřího Hájíčka Plachetnice na vinětách. Velký zájem vzbudila také kniha novinových sloupků Eleny Ferrante Příležitostné nápady a kniha vztahového kouče Honzy Vojtka Vztahy a mýty. Nadále mezi českými tituly převládá prodej románu Šikmý kostel, který je zároveň mým favoritem,“ představuje Oldřich Suchý a jedním dechem čtenáře z Prahy 1 upozorňuje na temný román z Prahy Melmoth, historický román Divadlo světla, který se rovněž odehrává v Praze, ale v době baroka, anebo na pokračování románu Příběh služebnice.

Tak si přijďte vybrat – ve všední dny do 19 a v sobotu do 16 hodin. A pokud jste na Instagramu, mrkněte na @zanicenyknihkupec

Krejčovství, jehož zákazníkem byl i Václav Havel

Kostýmy z krejčovství Zach & spol. (Újezd 41, Malá Strana) jsme mohli obdivovat ve filmu Odcházení, jehož režie se ujal náš první polistopadový prezident, dále ve Svěrákově pohádce Tři bratři, v muzikálech Drákula a Bídníci, v Divadle Járy Cimrmana nebo ve Státní opeře Praha. Velký úspěch měly i jeho pánské kostýmy pro operu Evžen Oněgin Státní opery Göteborg. Základ jeho činnosti ale samozřejmě tvoří klasické krejčovství pro pány i dámy.

První adresou proslulého krejčovství byla od roku 1991 Josefská a po ní na rok Klárov. Na současné adrese sídlí tato rodinná firma, která šije klasické pánské obleky a pláště, ke kterým přidala i dámské kostýmy, už 26 let. „Mezi naše zákazníky patří třeba pánové Schwarzenberg, Lobkowicz a Kinský. Šili jsme ale obleky i pro pana prezidenta Havla, Josefa Luxe a samozřejmě pro řadu dalších zákazníků jak z Prahy 1, tak i z ciziny,“ popisuje Vladimír Zach, rodilý Malostraňák, který na Malé Straně prožil většinu svého života, a proto chtěl také vždy podnikat právě tady.

K řadě zákazníků ho také pojí dlouholetý blízký vztah. Když například na zkoušku obleku přicházel Václav Havel, vždy si s personálem připil čerstvě natočenou plzní. Chcete se i vy zařadit mezi ty, kteří upřednostňují kvalitní a originální oblečení? Krejčovství Zach & spol. je dobrá volba.

Drogerie ve Zlatnické 8 nabízí snad všechno

Nejlepší provozovna Prahy 1 v kategorii obchod za rok 2011 patří mezi drogerie, kterých už v našem hlavním městě moc není, a široký okruh jejích zákazníků pochází ze sousedství i z míst mimo Prahu. Patří mezi ně domácí kutilové, řemeslníci, hospodyňky i ženy, které sem přicházejí kvůli své kráse.

„Jsme širokosortimentní drogerie a zároveň prodejna barvy-laky. Zákazníci u nás najdou prakticky všechno od kyseliny mravenčí přes parafin, fosforečnan sodný, lepidla až po kosmetiku,“ popisuje Roman Kala, který drogerii provozuje už od roku 1998. Navazuje tak na legendárního pana Šnora, který v ní od vyučení strávil celý dlouhý profesní život, a na pana Havla, jenž pak drogerii vedl na počátku devadesátých let.

Pan Kala během let připojil k hlavní prodejně i sousední krámek, kam přestěhoval potřeby pro malování – velké nádoby s barvami a míchací stroje, i když technický pokrok pomáhá i tady, a tak na co dříve potřeboval tři stroje, zvládne dnes už jen jeden. A jak Roman Kala říká, namíchá jakoukoliv barvu a odstín. „Mícháme na počkání a podle požadavku – syntetiku, akryláty, malířské i fasádní barvy…“

Přijďte se přesvědčit: po – pá 10 – 18, so 9,30 – 12.

www.drogerie-zlatnicka.cz.

Cukrárna Astra

Perlová 8, Staré Město

Svojí poctivou cukrařinou oslazuje Cukrárna Astra život lidem ze sousedství už od roku 1993. Zhruba před osmi lety pak díky spolupráci se Staročeskou pekárnou rozšířila její majitelka Eva Hrušková nabídku i o klasickou pekařinu a k dortům a zákuskům plným fantazie a kvalitních surovin přibyly chlebíčky, obložené bagety, housky nebo třeba vynikající chléb.

Šikovný pekař navíc před očima zákazníků smaží a peče vyhlášené koblihy, tvarohové koláče, buchty, štrúdl, rohlíčky, šátečky a další dobroty, které si můžete ještě teplé odnést domů anebo si dát spolu s kávou v krásném a velmi vkusně zařízeném prostředí.

Za léta provozu zná Eva Hrušková už většinu svých zákazníků osobně. „Jsou mezi nimi hlavně místní obyvatelé a zaměstnanci z okolí. Turisté jsou ve výrazné menšině,“ popisuje sympatická dáma, která za velmi důležité považuje naslouchání zákazníkům a jejich přáním.

Ve své provozovně je prakticky každý den, a i proto se jí daří navzdory rychle rostoucí konkurenci. „Rozšiřujeme sortiment a služby, vylepšujeme prostředí i oblečení personálu. Hlavně se ale snažíme zákazníkům nabídnout klid, možnost ztišení a zpomalení a k tomu příjemnou obsluhu a úsměv,“ prozrazuje svůj recept Eva Hrušková z Cukrárny Astra.

Instalatérství Jan Kechner

Všehrdova 425/21, Malá Strana

Pozdravili jsme při vstupu do kanceláře a okamžitě začal zvonit telefon, každodenní náběr objednávek, s nimiž musí pomáhat také asistentka. I tady se pomalu rozjíždí život. Lidé přestávají mít strach a začínají řešit praktické stránky života. Někde kape kohoutek, jinde je potřeba vyměnit kotel.

Firma pana Kechnera mimo instalatérských prací zajišťuje také elektrikářské a zámečnické práce. Taková komplexnost nabídky je velkou výhodou v případě všech zakázek, z nichž nejvíc objednávají občané Prahy 1. V době krize drželi pohotovost, radili zákazníkům, ale také vyjížděli, když si lidé sami nemohli pomoci. Jejich věrnost například ocenila osmdesátiletá paní, které „havaroval“ záchod. Nemá internet ani mobil, a tak dorazila osobně. Navíc se sama stará o handicapovaného syna. Následovala samozřejmě záchrana v rouškách.

Po březnovém výpadku sice začíná frmol, ale aby se dalo všechno stihnout, potřeboval by pan šéf několik rukou navíc, a nic mu není platné, že s ním už začíná pracovat i jeho syn. Z firmy odešli lidé, u nichž se projevuje nechuť k řemeslu, přestože by se mohlo zdát, že má „zlaté dno“. Dobří řemeslníci raději odcházejí jezdit třeba ke kurýrním službám. Tak snad alespoň u Kechnerů zůstane řemeslo v rodině, protože by bylo škoda, kdyby firma zanikla. Obyvatelé z okolí jsou rádi, že ji tu mají, a pan Kechner je jim věrný…

 Do baru U klíčů chodí samí zajímaví hosté

V Prokopské 4, tedy jen kousek od Malostranského náměstí a z Maltézského pak co by kamenem dohodil, už pětadvacet let funguje, v nádherném domě se základy ze 14. století, bar U klíčů. V sousedství bývalého kostela svatého Prokopa, po kterém tato romantická ulička dostala jméno a který byl po svém zrušení díky reformám Josefa II. přestavěn na obytný dům a dnes už ho připomíná jen světcova socha.

Také název útulného rodinného baru má svůj historický původ. Už pradědeček dnešních provozovatelů – Josefa Mlíky a jeho sestry Ivety – totiž v domě provozoval zámečnictví a tuto tradici dodnes udržuje téměř osmdesátiletý Ivetin a Josefův otec. Krásný dům patří jejich rodině už od začátku 20. století.

„Bar U klíčů je dnes už legendou mezi malostranskými podniky a jeho návštěvu všem doporučuji. Je to provozovna, která si zaslouží naši podporu,“ ocenil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Provoz baru U klíčů se vždy opíral o stálé hosty z okolí, a to platí i dnes. „Občas se na zahrádku posadí nějaký turista, ale jinak je naše klientela místní a někteří štamgasti k nám chodí od samého počátku,“ popisuje Josef Mlíka, který má v době naší návštěvy službu. Posezení u točeného budvaru a výborného vína ze Strachotína pod Pálavou, ke kterým je možné zakousnout nakládaný hermelín, utopence, matjesy a další klasiku, vyhledávají i lidé na romantické procházce. Dříve k častým zákazníkům patřili úředníci z okolních kanceláří, ale ty téměř zmizely.

„Tady jsou samí zajímaví hosté!“ odpovídá Josef, když se ho ptáme na skladbu hostů. Malá Strana si podle něj navíc dodnes uchovala ráz vesnice uprostřed města. Tak se k hostům baru U klíčů přidejte i vy – 7 dní v týdnu, od 11 hodin do pozdního večera. Tel. č.: 736 686 067.

Malostranští kutilové nemusí bloudit

Kutil, prodejna se vším možným, Vítězná 10, Malá Strana

Paní Anna Bradáčová provozuje svoji prodejnu tam, kde začínali v devadesátých letech její rodiče. I ona je spokojená, že už skončilo období, kdy lidé neměli do ničeho chuť. Sice prodávali plátno a gumičky na roušky, ale jejich doménou je toho mnohem víc. My jsme se byli v obchodě podívat v okamžiku, kdy byl konečně zase plný zákazníků a opravdu využitý až ke stropu.

„Lidé už konečně zase myslí i na jiné věci, než je ten vir,“ říká paní Bradáčová, a když vidí naše překvapení nad tím, co všechno se dá u ní koupit, upřímně se baví. „U nás koupíte i netušené věci – náhradní karabinu na tašku, lepidlo, patníky anebo podrážky na své oblíbené boty,“ popisuje s úsměvem.

Do jejího obchodu chodí cíleně čeští zákazníci, kteří potřebují konkrétní věc, ovšem paní Bradáčová dokáže přilákat i zahraniční turisty, kteří se, doufejme, v Praze znova objeví. Tím možná tak trochu nečekaným tahákem je prachobyčejná rybička – nožík, který znají nejméně tři generace dozadu. Kutil ale nabízí také velké množství plastových spon, třeba na batohy, což ocení jak domácí, tak zahraniční cestovatelé, když si ten svůj batoh potřebují opravit.

Roušky na vedlejší koleji

Šicí centrum Haišman, Na Poříčí 14, Nové Město

Období, ve kterém šly nejvíc na odbyt plátno a gumičky za uši, je už snad naštěstí pryč. A jestli se někomu stroj „zavařil“ při šití roušek, má jedinečnou možnost dát ho do odborného servisu v Šicím centru Haišman. Tam už se zase objevují především ženy, které zajímá něco úplně jiného. Opět se šije móda, a protože je v tamějších regálech mnoho druhů látek, je rozhodně z čeho vybírat. Ale na všechno je potřeba spousta nití, špendlíků a samozřejmě třeba také navlékače jehel. A to vše Na Poříčí 14 najdete. A protože místní prodavačky dokážou poradit naprosto bezchybně a každému, pochopí to i chlap, který měl jehlu v ruce před lety. Snadno tak lze získat radu, jak se třeba popasovat s jednoduchou opravou.

Milovníky moderní techniky určitě nalákají šicí stroje, jejichž cena se sice někdy dotýká cen docela slušné automobilové ojetiny, na druhou stranu ale téměř šijí bez toho, že by k tomu potřebovaly lidskou sílu. Dokonce vyšívají a navíc je můžete připojit i k počítači.

V Šicím centru Haišman si na své přijdou i obdivovatelé šlapacích „singrovek“ anebo prvních strojů značky Lada. Fungují jednoduše a srozumitelně pro každého.

Přijměte tedy naše pozvání.

Více informací: www.sici-stroje-overlocky.cz.