Náročná rekonstrukce historické budovy v Truhlářské 8 zabodovala v soutěži Památka roku 2021. Po vítězství v kole krajském získala první místo v celorepublikové části soutěže, kterou každoročně pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Předávání cen proběhlo ve čtvrtek 21. dubna v Jihlavě.

Rekonstrukce barokního domu v Truhlářské ulici probíhala za přísného dohledu památkářů a nyní v domě sídlí Středisko volného času Jednička poskytující různorodé aktivity pro všechny generace. Náročná rekonstrukce byla dokončena v minulém roce.

„Dům v Truhlářské je skvěle zrekonstruovaný historický objekt, kde došlo k velmi citlivé opravě jednotlivých původních prvků. K tomu byl dostavěn moderní objekt, který přiznává jednadvacáté století. Přesně takové stavby by měly v centru Prahy vznikat i nadále. O to víc jsem rád, že rekonstrukci ocenili i odborníci ze Sdružení historický sídel Čech, Moravy a Slezska. Myslím, že máme být na co hrdí,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Dům, který je kulturní památkou, v sobě ukrýval řadu překvapení a nečekaných objevů. Zvlášť náročné pak byly veškeré restaurátorské práce. Ty probíhaly se vším respektem k charakteru stavby. Zachovat původní ráz objektu bylo ostatně pro architekta projektu Jana Karáska jedním z hlavních cílů rekonstrukce.

„Ráda bych poděkovala všem, kteří se před rekonstrukcí nezalekli, když viděli, v jakém je objekt stavu, a že mi uvěřili, že tento dům má velký potenciál. To potvrzuje jak jeho současné využití Střediskem volného času Jednička, tak i úžasné ocenění v soutěži Památka roku 2021, jež patří všem, kteří se na náročné rekonstrukci podíleli,“ vyzdvihla Prahy 1 Eva Špačková.