Během slavnostního večera v Divadle Archa obdrželi 11. listopadu čestná občanství disidentka a pedagožka Jiřina Šiklová, herec Jan Potměšil a in memoriam spisovatel Jiří Stránský a humanitární pracovnice Marie Schmolková.

Na akci s názvem Praha 1 svobodná u příležitosti 30. výročí sametové revoluce dorazilo do Divadla Archa kromě vedení radnice několik stovek návštěvníků, kteří shlédli komponovaný večer spojený s předáváním čestných občanství čtyřem osobnostem.

„Jak vyjádřit náš vztah k tomu, co se odehrálo tenkrát před třiceti lety a co se odehrávalo po následujících třicet let? My jsme se rozhodli slavit tím, že se podíváme na čtyři konkrétní osoby, na životy dvou žen a dvou mužů, které symbolizují hodnoty, jež si se sametovou revolucí spojujeme,“ uvedl na začátku večera starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Osobně si převzala ocenění pouze socioložka a bývalá disidentka Jiřina Šiklová, které cenu předával místostarosta Pavel Nazarský. Její život přímo na pódiu připomněl vtipným výstupem spisovatel Petr Placák. „Maminka vždy říkala: můžou Prahu rozbombardovat, ale ne celou, tak proč bychom zrovna my nemohli přežít. Toto pojetí se mi velice líbilo a s tímto přístupem jsem přežila všechny možné režimy,“ prohlásila s typickým humorem Šiklová.

Herec Jan Potměšil dorazil na slavnostní večer až po předání ocenění. Symbolicky totiž hrál v divadelní hře Václava Havla Audience mimo Prahu. Čestné občanství tak za něj převzala z rukou místostarosty Petra Hejmy manželka, která přítomným přečetla děkovný dopis. „Jak cenné je vyznamenání od městské části, která je srdcem v srdci srdce,“ poděkoval herec narážkou na zeměpisnou polohu naší země a městské části.

Za spisovatele a politického vězně Jiřího Stránského převzal čestné občanství z rukou starosty Čižinského syn Martin, který ve skautském šátku zavzpomínal na mnohá místa na Praze 1, kde jeho předkové žili nebo jeho otec pracoval, mimo jiné v čele českého PEN klubu. Kromě mimořádného literárního díla se Stránský významně zasadil o šíření osvěty o praktikách komunistického režimu mladším generacím tím, že v posledních letech objížděl základní a střední školy, kde žákům vyprávěl svůj životní příběh. 

In memoriam získala čestné občanství rovněž dosud nepříliš známá hrdinka pomoci uprchlíkům před nacismem Marie Schmolková, která většinu života prožila v Kamzíkové ulici na Starém Městě. Ocenění převzal historik a zakládající člen společnosti Marie Schmolkové Martin Šmok. „Doufám, že tímto slavnostním večerem ten zájem o Marii Schmolkovou nekončí. Na jejím pohřbu Jan Masaryk veřejně slíbil, že na ní a na její pomoc uprchlíkům Československo nikdy nezapomene. Na tento slib i na Marii se pak na dlouho zapomnělo, až do dneška. To co se zde děje, je velká věc,“ uvedl mimo jiné Šmok v obsáhlém projevu, v němž zmínil nespravedlivé opomíjení ženských postav v záchraně židovských dětí sirem Nicholasem Wintonem. Právě Schmolková spolu se svou kolegyní sympatického Angličana do Prahy přivedla.

text: Michal Kalina, foto: Jakub Hrab