Koncert s Verdiho hudbou, výstava malíře Parmigianina v Královském letohrádku, představení monografie „Marie Amálie: Vévodkyně z Parmy a Piacenzy“, položení květin k hrobce Marie Amálie Habsbursko-Lotrinské v královské kryptě chrámu sv. Víta a pracovní jednání starostů v sídle Italsko-české obchodní a průmyslové komory – to byl bohatý program představující Praze 1 italskou Parmu.

 „Parma leží v severní části Itálie mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je světoznámá svými památkami, univerzitou, šunkou a sýrem,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký s tím, že první pražská městská část velmi ráda spolupracuje s italskými přáteli – ať už to jsou partneři přímo v Itálii anebo Italové žijící a pracující v Praze. Starosta Lomecký se rovněž sešel na pracovním jednání s představiteli města na čele se starostou Federicem Pizzarottim, s představiteli Nadačního fondu Eleutheria či italským velvyslancem Aldem Amatim.

Aldo Amati také spolu s dalšími osobnostmi, včetně představitelů italské aristokracie, slavnostně zahájil výstavu manýristického malíře Pamigianina. Ta je k vidění v Královském letohrádku na Pražském hradě, a to do 24. června. „Parmigianino, vlastním jménem Girolamo Francesco Maria Mazzola, byl rodákem z Parmy, kde se narodil před pěti sty patnácti lety. Během svého krátkého života byl plně oddán umění, byl to velmi pilný autor a dnes je označován za jednoho z hlavních představitelů manýristického období,“ vysvětlil italský ambasador a dodal: „Jsem velmi rád, že mohu spolu s představiteli Parmy Pražanům představit toto krásné město i jeho historii a umění.“

Výstava představuje sedmdesát děl – grafik a rytin slavného italského malíře Parmigianina a jeho nástupců v Evropě. Vystavená díla shromáždil Nadační fond Eleutheria ze soukromých i veřejných sbírek. Zakladatelem fondu je Francesco Augusto Razetto, který by podle svých slov byl rád, kdyby návštěvníci expozice vnímali nejen výjimečný um Parmigianina, ale i širší rozměr celé akce. „Nejde jen o samotné mistrovství tohoto malíře, grafika a rytce. Evropa, kde žijeme, má společné příběhy měst, rodin i umělců, které se po staletí protínaly. Často Evropu hodnotíme jen pragmaticky – z ekonomického hlediska a s tím, že státy mají držet pohromadě. A zapomínáme přitom, že tyto různorodé státy mají společnou historii plnou příběhů lásky i válek,” uvedl Francesco Augusto Razetto.

A výstava, kterou zorganizoval, je důstojnou součástí ambiciózního projektu „Parma v Praze“, který má za cíl představit toto severoitalské město pražskému i českému publiku a propojit obě sídla, jež v historii spojuje řada příběhů umělců, architektů, řemeslníků i těch zmíněných lásek.