V předvečer desátého výročí úmrtí Václava Havla byla v pátek odhalena pamětní deska na budově Melantrichu na Václavském náměstí. Připomíná jeho vůbec první veřejný projev během masových demonstrací v listopadu 1989, který pronesl právě ze zdejšího balkonu. Deska s gravírováním využívajícím symboliku z mřížoví balkonu a s Havlovým podpisem, včetně srdce, je umístěna u vstupu do hotelu v budově, která sloužila jako tribuna řečníkům sametové revoluce. V současné době je majitelem objektu ČS nemovitostní fond, který instalaci pamětní desky z dílny Ing. arch. Roberta Leníčka umožnil. Je na ní i QR kód, který zájemcům zobrazí fotografie z demonstrace.

Desku spolu s místostarostkou Prahy 1 a iniciátorkou projektu Evou Špačkovou odhalili starosta Prahy 1 Petr Hejma, předseda Senátu Miloš Vystrčil a biskup Václav Malý. Slavnostního aktu se zúčastnili i 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr a radní Karel Grabein Procházka, dále místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček a manželé Jiří a Zdena Tichotovi ze Spirituál kvintetu.

Praha 1 chce v předvečer výročí úmrtí Václava Havla vzdát hold a uctít přelomovou historickou událost i osobnost tohoto velkého muže,“ uvedla při odhalení místostarostka městské části Eva Špačková.

Podle starosty Petra Hejmy byl Václav Havel velkou osobností, která české společnosti nyní chybí. „Právě z tohoto balkonu se 21. listopadu 1989 jasně vyjádřil pro spojení společnosti, varoval před předsudky a vyzýval, abychom vyrazili na společnou cestu, abychom si vydobyli ztracenou svobodu a demokracii. A to se nakonec i podařilo,“ uvedl Petr Hejma a dodal: „Byl to člověk s velkým srdcem, snažil se lidi spojovat, a bojoval naopak proti cílenému rozdělování společnosti. Dokázal se vyjadřovat lidsky a neagresivním způsobem. A právě lidskost je vlastnost, která v současné politice poměrně chybí.“

Jako na státníka i člověka, který byl ochoten přinést oběti a vnést do politiky právě prostou lidskost, na Havla vzpomněli biskup Václav Malý a zakládající člen folkové skupiny Spirituál kvintet Jiří Tichota, kteří byli 21. listopadu 1989 na balkoně s Havlem. Biskup Malý připomněl, že vzpomínku na Václava Havla bychom měli brát především jako výzvu k zamyšlení o svobodě. „Většinou ji vnímáme jako pouze něco vnějšího, jako prostor, politický prostor, který nám umožňuje volně dýchat. Svoboda má ale i vnitřní rozměr – je to svoboda bez předsudků, svoboda bez nenávisti, svoboda i přijmout někoho jiného, s kým bychom mohli kráčet společnou cestou, svoboda k tomu, abych dokázal mluvit s tím, kdo je jiný, kdo má odlišný názor, ale přesto chce směřovat jako já,“ zdůraznil.

Václav Havel promluvil z balkonu Melantrichu 21. listopadu 1989 ke 200 000 lidem shromážděným na Václavském náměstí. Právě tímto projevem, kde mimo jiné představil i čerstvě založené Občanské fórum, se plně etabloval jako revoluční vůdce. Svým způsobem tak vlastně začala jeho cesta na Hrad.