Rušení nočního klidu a neukáznění opilí turisté v bytech zkolaudovaných k bydlení, kteří rozhodně nepřijíždějí do Prahy za památkami. To je bohužel běžný život mnoha obyvatel Prahy 1. Tuto situaci se proto snaží radnice Městské části Praha 1 řešit i ve spolupráci s ostatními subjekty, včetně magistrátu.

V Praze 1 za tím účelem vznikl Výbor proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života, což je poradní orgán Zastupitelstva MČ Praha 1, který vede předsedkyně Bronislava Sitár Baboráková. Z její iniciativy vznikla také výstava na náměstí Republiky, kde se můžete podívat, jaké starosti mají místní obyvatelé s negativními jevy provázejícími krátkodobé ubytování v bytech, neukázněné turisty a hlavně bezohlednost ubytovatelů.

„K tomuto tématu jsme také vypracovali brožuru, kterou by obyvatelé Prahy 1 měli nalézt ve svých schránkách. Připravujeme také webové stránky www.chcisevkliduvyspat.cz a manuály, které doufám pomohou místním bránit se v současných mezích zákona. Členové výboru také spolupracují s hlavním městem i zákonodárci na tvorbě nové legislativy,“ uvedla Bronislava Sitár Baboráková.

Výstava se koná za podpory starosty Prahy 1 Petra Hejmy. „Denně přijímáme množství stížností, a tak i touto výstavou chceme upozornit také cizince v centru města, že se mnoho rezidentů Prahy 1 již dlouhou dobu pořádně nevyspalo. Praha potřebuje získat hlavně kvalitní turistickou klientelu, kterou zajímají více památky než levný alkohol. Téma musíme řešit napříč politickým spektrem, všichni musíme spolupracovat a hledat i legislativní cestu, jak se s tímto problémem vypořádat,“ dodal Petr Hejma.

Výstavu „chcisevkliduvyspat“ můžete na náměstí Republiky zhlédnout do 14. září.