Také Portugalsko má negativních zkušeností s krátkodobými pronájmy na rozdávání. V souvislosti s pandemií COVID-19 se zdá, že se otevírá nová příležitost ke změnám. Podle výzkumného pracovníka z University of Lisbon Agustína Cocola-Ganta se však většina nemovitostí sloužících ke krátkodobým pronájmům nevrátí zpět na rezidenční trh. Státy ale mají ideální příležitost ke změnám.

Pandemie Covid-19 v Evropě zastavila mezinárodní cestování i turistické aktivity. V této nové souvislosti se zdá, že některé krátkodobé pronájmy náhle zmizely, že došlo k převodu tohoto typu bytů na trh dlouhodobých nájmů a že se z pandemie stala příležitost, jak oživit nabídku nájemního bydlení a tak nějak vyvážit trh, který kvůli Airbnb ztratil tisíce domů. Podle Cocola-Ganta tato příležitost sice existuje, avšak on sám příliš nevěří, že se většina turistických apartmánů vrátí na rezidenční trh. „Že by kvůli nedostatku turistické poptávky začali vlastníci nemovitostí a investoři uzavírat dlouhodobé smlouvy, je vysoce nepravděpodobné,“ píše ve své práci portugalský geograf. K tomuto závěru vedou portugalského vědce dva hlavní aspekty spojené s krátkodobými pronájmy.

Prvním bodem, který Cocola-Gant uvádí, jsou základní výhody trhu s krátkodobými pronájmy, které tento trh přináší vlastníkům a investorům oproti dlouhodobému pronajímání. Tím je myšlen nejen vyšší zisk plynoucí z krátkodobých pronájmů, ale také flexibilita, která je s krátkodobým pronajímáním spojena. Díky té se může majitel velmi pružně rozhodovat, jak chce s nemovitostí v daný moment nakládat. Krátkodobé pronajímání umožňuje pronajímatelům mít z pronájmu zisk a přitom velmi rychle nemovitost prodat, použít ji pro vlastní bydlení nebo v případě potřeby přímo opustit trh. Krátkodobé pronajímání také umožňuje majitelům pružně upravovat cenu pronájmu v závislosti na aktuální poptávce. Nespornou výhodou také je, že krátkodobí hosté platí nájemné předem.

Již ve své předchozí práci Agustín Cocola-Gant poukazuje na skutečnost, že krátkodobé pronájmy jsou výhodné pro všechny majitele, kteří vnímají koupi nemovitosti jako způsob uložení a zhodnocení kapitálu. Pro takové vlastníky a investory je vždy výhodnější nabídnout nemovitost na trhu s krátkodobými pronájmy, protože se mohou velmi flexibilně rozhodnout, jak s nemovitostí v daný moment optimálně naložit, a nejsou vázáni nájemními smlouvami. „V kontextu pandemie je tedy největším přínosem krátkodobých pronájmů právě zmíněná flexibilita,“ soudí Cocola-Gant.

Druhým důležitým bodem je spolupráce se správcovskými společnostmi, které se pro majitele starají o chod krátkodobého pronajímání. Protože se podnikání v Airbnb za poslední roky profesionalizovalo, většina majitelů nemovitostí svěřila své domy a byty do rukou správcovských agentur, které zajišťují provoz. Těchto správcovských platforem je jen v Lisabonu přes 40 a některé z nich fungují i mezinárodně. Tyto správcovské společnosti spolupracují jednak s nejznámějšími portály pro krátkodobé ubytování jako Airbnb, Booking.com, Homeaway a desítkami dalších, ale také platformami specializujícími se na střednědobé ubytování například pro studenty. Kombinací těchto internetových platforem tak získají ideální podmínky pro využití kapacit, které původně sloužily pouze pro Airbnb. Majitelé tak mohou například v letních měsících nabízet nemovitost pro turisty a na podzim či během lockdownů se začít více zaměřovat na střednědobé pronájmy. Obě služby pak mají společného jmenovatele, kterým je platba předem, která přináší zásadní výhodu oproti klasickým pronájmům.

Vzhledem k současné krizi na trhu s nájemním bydlením, kterou posílí ekonomické důsledky pandemie, nemůžeme jednoduše očekávat, že se nemovitosti určené ke krátkodobým pronájmům vrátí na trh s bydlením. Pronajímatelé se v každém případě budou chtít vyhnout stabilním nájemním smlouvám, takže k údajnému převodu domů do dlouhodobého pronájmům ve větší míře nedojde. Podle portugalského vědce však současná krize v krátkodobém pronajímání spojená s pandemií představuje ideální příležitost k tomu, aby se státy vložily do problematiky, kterou krátkodobé pronájmy představují.