Ve středu 7. října rozzářilo pěší zónu Na Příkopě 23 snímků na velkoplošných panelech. Výstava zakončí 11. ročník fotografické soutěže Dvě tváře Prahy 2020, kam účastníci přihlásili rekordních 720 fotografií z prostředí Václavského náměstí a Příkop. Snímky oceněných autorů tak můžete zhlédnout v termínu od 7. října do 4. listopadu 2020. Tradiční ocenění autorů vítězných fotografií proběhne kvůli aktuálním omezením spojených s nouzovým stavem v rámci dernisáže 3. listopadu 2020.

Dospělí i děti, laici i profíci. Ti všichni mohli přihlásit své fotografie zachycující současný stav Václavského náměstí a ulice Na Příkopě do této oblíbené fotografické soutěže.

„Jsme nadšeni, že se do letošního ročníku přihlásilo tolik účastníků. Cílem soutěže je vyvolat širší diskusi o aktuální podobě Václavského náměstí a jeho okolí a těší nás, že se do debaty prostřednictvím fotografie zapojil tak velký počet Pražanů. Věříme, že k úspěchu přispěl i fakt, že jsme tento rok poprvé zacílili i na mladší soutěžící a otevřeli dvě nové kategorie: děti od 7 do 11 let a děti od 12 do 17 let. Vždyť právě oni jsou těmi, kteří by měli v budoucnu občanskou společnost v našem městě vést. Fotografování je zábavné, soutěž je motivující, a pokud někdo z nich přijde s nějakým nápadem, rádi ho předáme do dospělácké diskuse, kterou vedeme se zástupci našeho sdružení,“ uvedla Monika Vlková, která je projektovou manažerkou Sdružení Nového Města pražského, jež fotosoutěž a výstavu organizuje.

V čem byla vinou covidu-19 fotosoutěž letos jiná? „V mnoha ohledech, jednak organizačně – my jsme fotosoutěž zahájili dost nešťastně 1. března, takže jsme museli prodloužit sběr fotek, protože lidi z počátku epidemie prakticky i fakticky nechodili ven, natož aby měli náladu na focení, následně jsme museli také změnit termín výstavy, který měl původně být od poloviny června, i místo je nové, poprvé máme výstavu v ulici Na Příkopě namísto tradičního místa před Café Tramvaj na Václaváku. Nakonec i vernisáž jsme museli pro současná opatření zrušit. Dále se korona projevila na motivech fotek, zachycující buď přízračně prázdné ulice, zcela bez lidí, nebo naopak lidi, jak jsme je do té doby neznali, tedy venku v rouškách – tohle je velmi unikátní,“ vypočítala Vlková a dodala: „Myslím, že je celkem nemožné objektivně vypíchnout nějaké fotky, to lze jen čistě subjektivně. Mně osobně vždycky zaujmou náladové černobílé nebo kolorované fotky, které zachycují nějakou až hmatatelnou atmosféru genia loci Václaváku nebo Příkop nebo nějaký konkrétní moment a tohle umí málokdo. Letos se nám sešel skutečně rekordní počet přihlášených fotografií, celkem 720, a fotky byly mimořádně kvalitní. Výběr těch nejlepších je vždycky složitá disciplína, naštěstí je v porotě 18 lidí.“

Hlavní cenu fotografické soutěže Dvě tváře Prahy 2020 vyhrál Tom Řechtáček za zachycení atmosféry oslav Nového roku 2020 (černobílý snímek s postavou hasiče v dýmu a světlech z rachejtlí). V kategorii 7–11 let zvítězil s fotografií „Modrá je dobrá“ Kryštof Michálek (The Flow Building, polyfunkční budova na západním rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, na pozadí modré oblohy). A na prvním místě v kategorii 12–17 let se umístil Kilián Valdman se snímkem „Děravý jezdec“ (s podtitulem Nejznámější pražský kůň z jiné perspektivy).

Každý zúčastněný partner volil tři vítěze, proto jich dohromady je 23. Prohlédněte si je také na webu fotosoutěže www.DveTvarePrahy.cz.

I letos jsou přichystány zajímavé ceny pro autory nejlepších fotografií: víkendový pobyt pro dva v butikovém hotelu Bellevue ve Vídni, vstupenky do divadla Studio DVA, poukaz na nákup značkového oblečení a bot v hodnotě 10 tisíc korun na UrbanStore.cz a mnoho dalších.

Generálním partnerem fotosoutěže je Cewe Fotolab, partnery fotosoutěže jsou společnosti Urban Store, Cushman&Wakefield, Van Graaf, Jalta Hotel Praha, Hamleys, Studio DVA divadlo, JLV a vídeňský Hotel Bellevue.

Fotosoutěž probíhá již tradičně za podpory Městské části Praha 1.

Zajímavé byly také další, již neoceněné, fotografie z webu soutěže:

„Setkání s Václavem“ od Petra Běhounka, kde na pozadí východu z metra vystupuje dívka s rozpaženýma rukama a po levé straně se rýsuje silueta sv. Václava – dialog může začít.

„Bicykl má vášeň“ od Ireny_IB zachycuje rozmazané pozadí Václavského náměstí s domy, jen postava jedoucího cyklisty je zaostřená.

„Barevný svět“ od téže autorky s podtitulem Bude náměstí někdy místem nedělních procházek a rodinných výletů? Na snímku je postavička batolete s dvěma balónky, obklopují jej z každé strany rodiče.

„Příkopy v době rouškové“ jako pěší zóna ve městě duchů sloužila během pražského jara 2020 téměř výhradně jen jako nezvyklá kulisa pro fotografy“ od braunmat. K titulu není co dodat.

„Vzpomínka na Václava Havla“ od kuba_joachim. Sousoší sv. Václava s portrétem Václava Havla a svíčkami u příležitosti výročí úmrtí.

„Corona time“ od téhož autora zachycuje nástupiště Muzeum metra A s pouhými třemi cestujícími.

„MS v hokeji na Václavském náměstí“ od Jiřího Šimáka – radost po vstřeleném gólu.

„Fotogenický Václavák“ od vlasty1987 s podtitulem Václavské náměstí je nekonečnou inspirací pro fotografy. Je možné zde fotit snad úplně všechny fotografické žánry, stačí si jen vybrat ten svůj :). Pohled z pozice dláždění na mladou ženu, v pozadí je budova Muzea.

„Křišťálová koule poradí“ od PEDRA. Odraz vstupu do metra ve světle tramvaje.

Nezbývá než se na výstavu vydat nebo si ji prohlédnou na webu a najít si tu svou fotografii…