Ve třetím patře obchodního domu Kotva se nepřetržitě od jeho otevření v roce 1976 nachází království Domácích potřeb.

„Naleznete tu v centru města i věci nevídané: sádru, hadice ke sprše, kladívka, zátky do umyvadla, mlýnky na sýr… prostě vše do domácnosti. Máme všechno kromě rakví … naše věci jsou životně potřebné,“ vyjmenovává s úsměvem jejich současná jednatelka paní Trédlová, která obchod provozuje s manželem.

Posuďte sami, co vše patří do zdejšího sortimentu: kuchyňské elektrospotřebiče, kuchyňské a osobní váhy, vysavače a sáčky, příborové sady i kusovky, nádobí a pečicí formy, užitkové a dárkové sklo porcelán a keramika, velký výběr nožů, elektroinstalační materiál, baterie a žárovky, úklidové prostředky, koupelnové doplňky, odpadkové a prádlové koše, žehlicí prkna, potahy a sušáky, kuchyňské potřeby, hobby nářadí, formičky a další sezonní zboží.

O zákazníky proto normálně provoz nouzi nemá, teď ale jako všude i zde cítí dopad pandemie. „Lidé z administrativy pracují z domova, a proto nemáme tolik zákazníků, škoda,“ vysvětluje s povzdechem paní Trédlová.

A o pevném vztahu zákazníků k prodejně jsme se přesvědčili sami. „Blíží se Vánoce a tady mají největší výběr pomůcek na pečení cukroví, veškeré formy a vlastně všechno, co koho napadne. Sama sem chodím už dvacet let,“ svěřuje se jedna z věrných návštěvnic Domácích potřeb a zároveň neskrývá obavy, co bude se zavedenou firmou po dobu plánovaných oprav.

Obchodní dům Kotva totiž čeká zhruba roční rekonstrukce, která měla začít již letos. Po dobu jejího trvání bude obchodní dům uzavřen. Jde o největší projekt developera Pražská správa nemovitostí, který dům vlastní a má k opravám povolení. Vzhledem k tomu, že obchodní dům Kotva je kulturní památkou, požadovali památkáři povolení od jeho autorky – architektky Věry Machoninové. Objekt je považován za skvost brutalistní architektury.

Doufejme jen, že se po opravách do Kotvy vrátí všechny zavedené provozovny, včetně Domácích potřeb manželů Trédlových. Nyní ale mají stále otevřeno, a tak neodkládejte návštěvu. Otevřeno je pondělí až neděle od 9 do 20 hodin.