„Díky, že můžem.“ To chtěli říct současní studenti svým předchůdcům při letošním připomenutí 17. listopadu 1939 a 1989. Chtěli ale také ukázat, jak se dá naložit se svobodou – v umění, veřejném prostoru a v občanské společnosti. Jejich důstojnou a kreativní vzpomínku na Národní třídě a na náměstí Václava Havla u Národního divadla podpořila Městská část Praha 1.

„Mladí lidé ukázali, že svobodu nepovažují za samozřejmost a že pro ně není nějakým prázdným slovem. Ukázali také, jak si připomenutí hrdinství svých předchůdců představují a jak by se obecně dala dětem a mladým naše historie přibližovat. Bylo to zábavné i poučné,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si na Národní třídě výročí 17. listopadu se studenty připomněl.

Prohlédl si také stánky neziskových organizací, informační panely, dějepisné tramvaje i „obývák Václava Havla“ a spolu se studenty, představiteli vysokých škol a dalšími osobnostmi se zúčastnil slavnostního průvodu, na jehož konci položil kytici k památníku u Kaňkova domu, který připomíná brutální útok komunistické policie na studenty při pochodu před osmadvaceti lety.

Velkou pouliční slavnost s názvem „Korzo Národní“ uspořádala skupina vysokoškoláků ze spolku „Díky, že můžem“, kteří totalitu nezažili, a tak se rozhodli poděkovat za svobodnou společnost, ve které žijí. A zvolili k tomu koncerty, divadla, výstavy, autorská čtení, vzdělávací program či prezentace neziskových organizací, jež se mnohdy zasazují za svobodu v různých koutech světa.

„Děkujeme těm, kteří se o naši svobodu zasloužili, i těm, kteří s ní dnes umí naložit zejména ve prospěch ostatních,” prohlásil člen týmu organizátorů Martin Pikous a dodal: „Je to to nejzákladnější, s čím si 17. listopad spojujeme. Revoluci ani totalitu jsme nezažili, uvědomujeme si ale, jaké možnosti nám přináší život ve svobodné společnosti.“ 

 Další informace naleznete ZDE.