Rozvolnění protiepidemických opatření vrátilo začátkem května život mnoha kulturním institucím. Na návštěvníky se několik měsíců těšila také Národní galerie Praha, která nyní ve svých budovách otevřela pro zájemce o výtvarné umění kromě stálých sbírkových expozic hned několik exkluzivních výstav. Patří mezi ně i projekt prezentující dílo jedné z nejvýznamnějších českých umělkyň 20. století – Toyen.

Přestože výrazná tvorba a neotřelé postoje Marie Černínové neboli Toyen po celém světě vzbudily zájem o její osobu i práci, život umělkyně je zahalený tajemstvím. Napomáhá tomu i pseudonym, který jí vymyslel Jaroslav Seifert a který si dokonce nechala zapsat do dokladů a používala ho i na úřadech. Ještě za svého života se Toyen proslavila ve Francii, kde trvale žila od roku 1947 až do své smrti v roce 1980. Během své šedesátileté kontinuální tvůrčí činnosti vytvořila průkopnické dílo, a tak není divu, že je o její tvorbě často slyšet i v současnosti. Obrazy autorky se prodávají za závratné ceny a jeden z nich po určitou dobu patřil k českým aukčním rekordům.

Výstavní projekt Národní galerie Praha „Toyen: Snící rebelka” vznikl ve spolupráci s Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris – Paris Musées. Díky tomu se poprvé v historii představí rovnou ve třech evropských metropolích. Výstava vyzdvihne kromě zásadních etap v tvorbě umělkyně i další podstatná témata jejího díla – poezii, přírodu, erotiku či alchymii. Představí obrazy, kresby a koláže, ale také její ilustrátorskou práci ze sbírek českých a evropských muzeí a soukromých kolekcí. Nechybí ani díla, která Toyen darovali přátelé a slavní umělci či básníci jako Yves Tanguy, Victor Brauner, André Breton a další.

Výstavy v Praze, Hamburku a Paříži budou mít každá svou podobu v závislosti především na muzejním kontextu jednotlivých měst. Všechny jsou ale výsledkem postupně prohlubované spolupráce. Velký dík patří především zapůjčitelům uměleckých děl a řady dalších osob, které zásadním způsobem přispěly v různých etapách k jeho zdařilé realizaci. Bez hlubokého porozumění významu tohoto projektu, jenž Toyen představuje z nového úhlu pohledu, by společný záměr zůstal jen na papíře,“ říká o výstavě generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast.

Výstava Toyen: Snící rebelka je k vidění ve Valdštejnské jízdárně až do 15. srpna. Tento unikátní prostor je návštěvníkům otevřen v prodloužené otevírací době – od úterý do neděle od 10 do 19 hodin, ve středu až do půl deváté večer. Přestože jsou vstupenky k zakoupení i na místě, organizátoři doporučují nákup online na: https://www.ngprague.cz/udalost/3049/toyen-snici-rebelka/4808/vstupenky