Vůbec poprvé v historii mají od dnešního dne návštěvníci Střeleckého ostrova možnost si tu zabruslit. Kluziště o rozměrech 20 x 10 metrů bude pro ně k dispozici do konce ledna příštího roku. Ve všední dny je otevřené od 14:00 do 21:00, o víkendech od 10:00 do 21:00 a na Štědrý den od 10:00 do 16:00. Obyvatelé Prahy 1 mají vstup zdarma, ostatní zaplatí 50 korun. K občerstvení jsou tu teplé i studené nealkoholické nápoje a každý den i vynikající guláš a něco sladkého k zakousnutí.

Nabízíme půjčování bruslí za sto korun na hodinu s vratnou zálohu pět se korun,“ upřesnil David Pešek Dvořák z Malostranské besedy, která kluziště vybudovala a provozuje ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. „Od roku 2010 zajišťujeme na Střeláku letní scénu, letos poprvé zkoušíme i tu zimní,“ dodal.

Novou plochu k bruslení si vyzkoušeli i starosta Prahy 1 Petr Hejma a 1. místostarosta Petr Burgr. „Velký dík a uznání patří Petrovi Burgrovi a jeho týmu za to, že dokázali tento skvělý nápad uskutečnit, a to i přes nemalé překážky, které se objevily,“ podotkl Petr Hejma. Těmi byly například požadavky památkářů. Obavy měli například z toho, aby si návštěvníci kluziště „neokopávali“ sníh z bruslí o kůru zdejších stromů. Nebude to ale vůbec nutné, protože kluziště má povrch ze speciální hmoty, která skutečný led jen kvalitně imituje.

„Dalším požadavkem památkářů bylo, aby se nadměrným hlukem nenarušil klidový charakter této lokality. To si ale pohlídají sami provozovatelé z Malostranské besedy,“ ujistil Petr Burgr. Ten při dnešním zahájení provozu zavzpomínal i na své dětství, které prožil na Malé Straně. „V zimě tu vždy byla čtyři kluziště, a pokud jsme nechtěli bruslit na nich, šli jsme na zamrzlou Čertovku,“ řekl. „Bruslení k Vltavě patří, a tak jsme si řekli, že to zkusíme na Střeleckém ostrově. Zvolili jsme ekologickou variantu, kdy tu ani nehučí žádný agregát,“ dodal.

A nutno uznat, že bruslení na ostrově uprostřed Vltavy v centru Prahy a s výhledem například na krásnou budovu Národního divadla má skutečně něco do sebe.

Kromě Střeleckého ostrova je další veřejné kluziště otevřené v sousedství Nemocnice Na Františku, 5. prosince se přidá na Ovocném trhu a o den později u Hollara na místě revitalizovaného čapadla těsně u Vltavy.