Hledáte, čím vyplnit volný čas, pobavit se a zároveň se i zajímavou formou dozvědět něco nového? Netradiční zážitek nabízí Muzeum slivovice, které se nachází U Lužického semináře 116, kousek od Mánesova mostu. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Slivovice je pro Čechy i Moravu natolik typická, že ji bez nadsázky lze nazvat národním nápojem a exportním stříbrem, a my na ni můžeme být právem hrdí,“ zahájila naši prohlídku muzea projektová manažerka akciové společnosti RUDOLF JELÍNEK Hana Holubová a přivítala nás tak ve „valašské oáze“ v srdci Prahy.

Muzeum slivovice sídlí v domě, který v roce 1966 koupila Slávka Budínová, česká divadelní a filmová herečka. V roce 2002 bylo celé jeho přízemí při povodních zcela zatopeno. „Pamětníci vzpomínají, že tehdy z domu vyplaval i starožitný nábytek. Naše likérka budovu koupila v roce 2011 s cílem vybudovat zde slivovicové ´velvyslanectví´. Nejprve byla v roce 2019 otevřena prodejna a následně na jaře 2020 i expozice. Bohužel do toho ale zasáhla pandemie COVID-19,“ popsala Hana Holubová. 

Společnost RUDOLF JELÍNEK, která se zabývá výrobou alkoholických nápojů, zejména destilátů, vznikla v roce 1894. Příběh slivovice je návštěvníkům muzea odhalen prostřednictvím zajímavých projekcí, reálných exponátů i exkluzivní 5D show s virtuální realitou. 

Prohlídka, která začíná exkurzí do historie, včetně historie páleničářství ve Vizovicích, je podaná netradiční formou a už hned na začátku je vám jasné, že vás nečeká běžná návštěva muzea. Zakončena je degustačního baru, kde dostanete závěrečnou ochutnávku ovocných destilátů a valašských jednohubek. V prodejně je následně možné zakoupit si nejen kompletní sestavu pravých ovocných destilátů, ale také švestková povidla, švestkový čaj, sušené švestky a mnoho dalšího. 

Vlajkovou lodí naší společnosti jeslivovice, kterou vyrábíme v několika variantách – bílé, zlaté, jubilejní, košer nebo jednoodrůdové. Dále produkujeme například hruškovici Williams, meruňkovici, třešňovici nebo jablkovici. V nabídce jsou také speciální elixíry,“ vyjmenovala Hana Holubová.

Prázdniny jsou v plném proudu, a tak za zážitkem můžete přijít bez předchozího objednání každý den od 11:15 do 18:00 hodin, kdy začíná poslední prohlídka. Vítaná jsou i vaše dítka! Z 5D dobrodružství ze života švestky budou určitě nadšena a navíc při doprovodu dospělé platící osoby mají děti do 15 let vstup zdarma.

Muzeum slivovice, U Lužického semináře 116, 118 00 Praha 1, www.muzeumslivovice.cz