V roce 1942 bylo v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava zrekvírováno nacisty více než 90 procent zvonů z kostelů, radnic a dalších budov. Následně byly tyto zvony odvezeny do Německa, kde byly přetaveny na zbraně. Po osmdesáti letech se na památku těchto válkou umlčených symbolů náboženské i světské společnosti v neděli rozezněl nad Vltavou nový zvon s názvem #9801. Slavnostnímu odhalení a požehnání zvonu byl přítomen i starosta Petr Hejma.

Číslovka 9801 odkazuje na počet zvonů, které během války přestaly kvůli nacistům plnit svou roli a byly zneužity k válečným zvěrstvům Adolfa Hitlera. Toto číslo se však neobjevuje pouze v názvu. Zvon totiž také váží přesně 9801 kilogramů. Jedná se tedy o skutečně masivní počin, který vznikal v rodinné firmě Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Umělecké ztvárnění mimo jiné odkazuje i na některé zvony, o které Česko během okupace přišlo.

Již v minulých letech se do zvonic v Praze 1 vrátilo několik zvonů. „Těší mě, že se díky společné iniciativě již podařilo vrátit zvony například do Malostranské Besedy nebo do kostela sv. Havla na Starém Městě. Zvony byly vždy symbolem sdružování lidí, symbolem toho, že lidé mají přirozenou vlastnost se milovat, přátelit či alespoň komunikovat. Byl bych moc rád, kdyby se i díky tomuto zvonu lidé opět k těmto hodnotám a vlastnostem začali vracet. Bude to v těchto nelehkých časech potřeba,“ prohlásil starosta Petr Hejma, jenž celé akci poskytl záštitu.

Zvon byl odhalen na speciálním pontonu u Čapadla Hollar na Smetanově nábřeží. V horizontu pár let by se měl přesunout na Rohanský ostrov, kde má vzniknout nový park. Do té doby mají organizátoři projektu v čele s Ondřejem Boháčem ze spolku pražských zvoníků Sanctus Castulus v plánu kotvit u čapadla, a také zavítat s tímto monumentálním zvonem do dalších měst zejména na řece Vltavě. „Ačkoliv zde zvon s námi nezůstane věčně, vážím si toho, že jsme ho mohli odhalit právě v naší městské části. Rozhodně nám nebude vadit, když tu s námi ještě nějakou dobu bude,“ dodal s úsměvem starosta Hejma.