Řeka Vltava ovlivňuje po dlouhá staletí – v dobrém i ve zlém – život v Praze. Průvodními znaky vlivu řeky na podobu města jsou například nábřeží a náplavky, včetně čapadel. Jejich současné využití se samozřejmě od původního účelu liší a získávají kromě městotvorné funkce hlavně tu rekreační. Příkladem je náplavka s čapadlem u Smetanova nábřeží nedaleko Hollaru, která se za podpory Prahy 1 změnila v centrum kultury, volného času i kulinářských zážitků a jež v rámci sousedského setkání zahájila letní sezonu.

„Náplavka a čapadla u Hollaru a u sousedního Anenského trojúhelníku byly po dlouhá léta zanedbanými a uzavřenými lokalitami, a to přesto, že jsou na nádherných místech s jedinečnými výhledy a nabízejí místním lidem možnost příjemného trávení volného času a procházek. Zatímco náplavka s čapadlem u Hollaru už za naší podpory chytila druhý dech a naplno využívá své možnosti, čapadlo u Anenského trojúhelníku to ještě čeká a já se spolu s ostatními sousedy z Betlémské čtvrti těším na jeho kompletně dokončenou revitalizaci, včetně mola a propojení s náplavkou u Hollaru,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma s tím, že první etapa úprav Anenského trojúhelníku proběhne přes náročnost projektu ještě letos.

Provozovatelem čapadla u Hollaru je Michal Řepka, známý jako DJ Mike Trafik, hudební producent a skladatel. „Původní tmavý a nepříliš přátelský kout Prahy dnes slouží jako místo, kde se protíná kulturní, umělecká a kulinářská scéna. Náplavka i průchod se staly okolí respektujícím místem sloužícím nejen k odpočinku, ale i zábavě. Čapadlo tvoří střed celého prostoru, tedy jakousi otevřenou galerii zpestřenou výtvarnými instalacemi,“ popsal Mike Trafik. 

V právě zahájené letní sezoně se návštěvníci mohou těšit na koncerty akustické hudby, výstavy a instalace. Už na středu 18. května je plánované další sousedské setkání s kulturním a doprovodným programem pro všechny generace.

Postaráno je zde i o občerstvení a v nabídce jídla a pití jsou pravá neapolská pizza, prosecco a víno, míchané nápoje, čepované plzeňské pivo nebo domácí limonády. V zimě se pak open air náplavka opět promění na ledové kluziště a poskytne tak jedinečné bruslení v centru Prahy s možnosti zapůjčení veškerého vybavení. 

Čapadla – průchody nábřežními zdmi k Vltavě – byla původně určena k zachytávání (čapání) a rozebírání splavovaných vorů s jejich náklady. Poslední vory do Prahy připluly v roce 1947.