Praha 1 v sobotu hostila už třiadvacátý ročník Birell Grand Prix Praha. A bylo se na co dívat: keňský běžec Rhonex Kipruto svým časem 26:46 zaostal pouhé dvě vteřiny za světovým rekordem a nejlepšího letošního výkonu dosáhla Caroline Chepkoech Kipkurui, jež si časem 30:19 vylepšila svůj osobní rekord. Do hlavního desetikilometrového běhu mužů a žen a předchozího pětikilometrového běhu žen zasáhla také čtyřicítka běžkyň a běžců, složená z občanů a přátel Prahy 1 i zaměstnanců radnice.

Na startu letošního závodu Birell Grand Prix Praha se sešla velmi silná sestava a vzhledem k tomu, že běžcům přálo i sobotní počasí, byli diváci svědky excelentních výkonů, včetně překonání magické hranice 27 minut. To se stalo v historii teprve podruhé a postaral se o to nejrychlejší muž letošních světových tabulek na silničních 10 kilometrů, teprve osmnáctiletý Keňan Rhonex Kipruto. „Doufal jsem a věřil, že dneska budu hodně rychlý. Běžel jsem rychle, jak jsem očekával. Jsem hrdý na to, že jsem běžel pod 27 minut, a věřím, že ty dvě sekundy ještě letos stihnu někde stáhnout. Soustředil jsem se po celou dobu zejména na překonání osobního rekordu,“ prozradil keňský vítěz.

Důkazem vynikající úrovně závodu byly i výsledky dalších běžců. Druhý Goeffrey Koech zaběhl rovněž vynikající čas 27:18 a jen o pár vteřin za ním skončil třetí Mathew Kimeli. To ale nebylo všechno: pod hranici 28 minut se totiž nakonec vměstnalo celkem jedenáct závodníků!

Famózním finišem zvítězila mezi ženami keňská běžkyně Caroline Chepkoech Kipkirui, druhá žena letošního Sportisimo 1/2Maratonu Praha, a to přestože po celou dobu vedla její krajanka a favoritka závodu Fancy Chemutai. „Jsem šťastná, že jsem zde mohla běžet. Byla to hodně těžká desítka,“ konstatovala spokojená vítězka. Kipkirui se svým časem 30:19 postarala o historicky třetí nejlepší čas, a všechny tyto časy byly zaběhnuty právě v rámci závodu Birell Grand Prix Praha.

Osobní rekord si ale zaběhl i běžec z Prahy 1 – radní Filip Kračman, který se od soboty může pochlubit výborným časem 38:48!!! „Několik měsíců jsem na závod trénoval, i když to díky vedrům nebylo vůbec jednoduché, takže jsem často musel vybíhat brzy ráno. Ale vyplatilo se to, a já si tak splnil svůj dlouhodobý cíl – dostat se pod 39 minut,“ popsal spokojený Filip Kračman.

Běžet „desítku“, odstartovat závod žen a po závodě je slavnostně dekorovat stihl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Význam běžeckých závodů v rámci seriálu RunCzech je nejen v tom, že lidé mohou vidět nejlepší světové atlety, ale také v tom, že lidi motivují k běhání a obecně ke zdravému způsobu života, o což se snaží i radnice Prahy 1. Důkazem, že se to daří, je i čtyřicetičlenný tým Prahy 1 na startu obou dnešních běhů,“ uvedl Oldřich Lomecký.

Prahu 1 dále reprezentovali mimo jiných Jan Brabec, Tomáš Böhm, Hana Kynychová, Michaela Nosková, Giancarlo Lamberti, Marie Hrabovská, Adriana Bubeníková, Veronika Blažková a Tomáš Macháček. Ten svůj úspěšný běh pojal i jako novinář. „Vyběhl jsem z posledního místa, abych se mohl postupně propracovávat startovním polem a natáčet krátké vstupy s běžci, které jsem cestou vpřed potkával. Filipa Kračmana s jeho osobákem jsem samozřejmě nedoběhl,“ vysvětlil s úsměvem radní Prahy 1 Tomáš Macháček a dodal: „Běželo se mi velmi dobře, počasí bylo výborné a atmosféra byla tradičně skvělá.“

Pětikilometrový běh pro ženy nakonec ovládla v čase 17:19 Barbora Jíšová a celkem podvečerní Prahou proběhlo více než deset tisíc závodníků.