Takovou pověst má zdejší ševcovna, kde ovšem také šijí boty na míru.

Naprosto dokonale a elegantně mi zde za dobrou cenu opravili vzadu rozervaný batoh. Pan provozovatel je sympatický a vyzná se v řemesle. Ještě batoh prohlédl, jestli je na něm něco dalšího k opravení. Děkuji a doporučuji.

Neznám nikoho, kdo by byl nespokojený. Jděte do Navrátilky, tam vám opraví všechno. Zničil se mi lem u kabelky a tady ji opravili.“

Přinesla jsem kožené boty, které nešťastně praskly u podrážky. Nikde mi je nechtěli vzít. Zdejší pan švec mi je fantasticky opravil a místo nahradil novou kůží. Má zlaté ruce.

V Navrátilce mi zrepasovali boty z Francie, už je nosím několik let a pořád jsou dobré.“

To je jen vzorek pochvalných recenzí na práci ševce Vladimíra Shleina z Navrátilovy ulice 12. Nabízejí zde opravy obuvi, galanterie, aktovek, batohů, kabelek, dále prodej doplňků obuvi, ortopedických pomůcek, pásků a zipů. Šijí tu ale také nádherné originální boty na zakázku, pásky či řemínky k hodinkám. Prostě se zde můžete setkat s veškerým dílem z kůže a podobných materiálů.

„Umíme toho dost. Opravna v Navrátilce slouží od roku 1991, kdy ji založil Jan Ondráček. Již tehdy získala věhlas a já se snažím na její vysokou úroveň navázat a držet ji,“ vysvětluje Shlein, jenž svým přízvukem nezapře běloruské kořeny. „Bývalý majitel sem přichází každé pondělí, už je v důchodu. Hodně dbá na to, aby dílna zachovala kvalitu. Někdy přijde na výpomoc a setká se tu se stálými zákazníky. Přicházejí z celé Prahy.

Vladimír Shlein do svých provozů chodí i o víkendech, má totiž ještě jeden na Vinohradech a další v Krakovské. „Ten jsem otevřel v roce 2006. Den co den jsme tam opravovali kolem 150 párů bot, což je na malou manufakturu slušný obrat. Věnuji se také zakládání dílen, které potom prodávám. Zaučím a zaškolím v nich lidi, nastavím jim celé podnikání a oni potom pokračují. Jsou to například opravny v Adrii, na Žižkově a v Nymburku.“ Teď se u něj zaučuje rodačka z Moskvy Marina Grodski, která v Česku žije již dvacet let a se Shleinem se seznámila jak jinak než skrze obuv, konkrétně své jezdecké boty.

V 90. letech se pan Vladimír nedokázal smířit se složitou politickou situací v Bělorusku. Proto hned v roce 1998, kdy se otevřely hranice, skočil do autobusu a vyrazil hledat nový domov. V Polsku zakotvit odmítl a Česko bylo poslední zemí, kam mohl bez víza. V Praze se mu zalíbilo, a tak sem přivezl celou rodinu, včetně tehdy sedmiletého syna Maksima. Právě on jde dnes v otcových šlépějích a společně s ním podniká.

Syn studoval na VŠCHT, ale líbí se mu víc ševcování. Na Bělehradské jsme převzali opravnu po zkrachovalém obuvníkovi. Kromě nejrůznějších oprav tu také šijeme zakázkové boty na míru. Naším cílem je zachovat vymírající řemeslo, dosáhnout úrovně a znalostí starých ševců a maximálně podpořit tradici ruční výroby obuvi. Inspirujeme se ve starých časopisech pro obuvníky, které sbírám spolu s historickými botami. Co se týče kůží, nabízíme rozmanitý výběr. Vyrábíme z nich exkluzivní páry obuvi s prvky kůží z ryb, rejnoka, hadů, aligátora, varana či pštrose a klokana. Kvůli nákupu materiálu syn projezdí půl Evropy. Za rok je to 70 tisíc kilometrů. Velký důraz také klademe na kvalitu zpracování a respektování anatomie nohy. Bota se totiž musí nejen líbit, ale musí splňovat i náročné požadavky na ortopedičnost a pohodlí nohou při chůzi. Sezónně se nyní chystáme nabízet ručně šité baleríny se zlatým zdobením,“ vysvětluje Shlein a dodává, že jeho zákazníky jsou například bývalá první dáma Livie Klausová nebo europoslanec Miroslav Poche. Ručně šité originální boty vyjdou na šest, ale i dvanáct až dvacet tisíc.

„Na Bělehradské máme také velkoobchod pro obuvníky. Rozjedu jim opravny a oni potom od nás kupují materiál. Každou sobotu za mnou jezdí i mimopražští ševci s botami, které neumějí opravit, a já jim radím, jak na to. Uvažuji, že oslovím i MPSV, mohl bych přes Úřad práce v rámci rekvalifikace školit nezaměstnané,“ prozrazuje Vladimír Shlein další plány a my mu přejeme, aby je spolu se synem uskutečnili.

Informace o našich provozovnách, ale i další zajímavosti si můžete přečíst v radničním magazínu JEDNA.