Tak o tomhle sní každý organizátor filmového představení i filmového festivalu, a vlastně jakékoliv kulturní akce: do posledního místa zaplněný sál skvěle se bavícími diváky, kterých přišlo tolik, že museli ve velkém počtu sedět i na zemi! A takový byl i 6. ročník soutěžní přehlídky žákovských filmů ZŠ Brána jazyků „Filmový TRHák“, který se letos poprvé konal ve velkém sále Světozoru.

„V předchozích letech jsme se scházeli v kině Francouzského institutu, které má kapacitu 203 míst. Ta už ale nedostačovala, a proto jsme se přesunuli do Světozoru. Tady se do sálu vejde 356 osob. Můj odhad, že letos přijde maximálně 300 diváků, nevyšel,“ prohlásil spokojeně jeden z hlavních organizátorů, učitel ZŠ Brána jazyků Roman Elner.

Do velkého sálu kina Světozor přišlo totiž podle oficiálních údajů minimálně 326 diváků, kteří se skládali ze současných i bývalých žáků školy a jejich kamarádů, rodičů žáků, učitelů a dalších přátel školy a filmu. Vzhledem k tomu, že místa všechna byla zaplněná a řada dalších lidí seděla na zemi (což nikomu nevadilo, protože s tím filmoví fandové počítají), byl konečný počet diváků určitě vyšší.

Pamatuji si ještě filmový večer, který se konal ve školní jídelně v Mikulandské ulici asi tak v roce 2012. V kinosále jsem poprvé a jsem překvapena až zaskočena, jak moc a po všech směrech k lepšímu se celá akce za pár let proměnila. Ráda bych poděkovala organizátorům i dětem,“ uvedla dlouholetá učitelka Marie Pancířová. Příjemně překvapena byla i školní asistentka Zuzana Varišová: „Jsem tu poprvé. Původně jsem myslela, že uvidím tři filmy tří devátých tříd. Po víc než hodinové projekci šestnácti filmů žáků 8. a 9. tříd jsem si uvědomila svůj omyl,“ konstatovala s úsměvem.

Tradiční učitelské trio organizátorů – Eva Lukášová, Roman Haas a Roman Elner – připravilo pro letošní ročník několik drobných změn. Vynikající žákovské filmové plakáty nebyly protentokrát rozvěšeny v předsálí, ale spolu s návrhy na pozvánky byly během podvečera promítnuty přímo na plátno. „Plakáty jsme si letos nechali profesionálně vytisknout, už je tak neděláme amatérsky na koleně. O nejlepší plakát jsme navíc nechali hlasovat žáky přímo ve škole týden před samotnou akcí,“ vysvětlila Eva Lukášová.

Zmíněné trio se také rozhodlo, že kvůli množství lidí v kinosále nechá na divácích jen hlasování o nejlepším snímku večera, aby je neochudilo o velkou část přestávky, během níž by muselo proběhnout zdlouhavé hlasování. „Uvažovali jsme i o elektronickém hlasování ve stylu kinoautomatu, Světozor je na to vybaven, ale ukázalo se, že by to bylo časově a technicky moc náročné. O většině udělených žákovských cen jsme tedy při nejlepším vědomí a svědomí, s důrazem na výkony a práci žáků rozhodli v naší trojici,“ upřesnil Roman Haas.

Do organizace filmové přehlídky se zapojili i třídní učitelé 9. tříd Roman Hlávka, Hana Vojtová a Diana Dvořáková, kteří spolu s vybranými žáky vytvořili závěrečné rozlučkové video s fotoprezentací uplynulých čtyř let v životech jejich tříd a k tomu připojili učitelské videopřání. „Teprve letos jsem si uvědomila, jak moc náročné, organizačně a časově, je vytváření videa. Před žáky a především oběma Romany a Evou smekám. Co úsilí a času je musí vše stát?!“ dodala Diana Dvořáková.

Tvůrčí svoboda jedinečného projektu

Úplně původně mělo jít o rozloučení žáků 9. tříd s celou dosavadní školní docházkou; den před závěrečným vysvědčením, než se skončí jedna etapa jejich života. Náplní rozloučení se staly filmy, které si žáci 9. tříd natočili a chtěli je promítnout rodičům. Při následném neformálním posezení ve školní jídelně a na školním dvorku tak mohlo dojít i na bilancování a osobní rozhovory mezi učiteli, žáky a rodiči. Po sloučení dvou škol (ZŠ Brána jazyků a ZŠ Uhelný trh) v roce 2013 organizátoři „povýšili“ filmový večer do další úrovně.

Když už žáci natočili filmy, co je promítat přímo v kinosále? A aby si uvědomili, že je další rok čeká konec školní docházky, byli zapojeni i žáci 8. tříd. V této podobě znají diváci filmovou přehlídku Brány jazyků dodnes. Promítají se nesoutěžní filmy žáků 8. tříd a soutěžní filmy žáků 9. tříd. V druhé části komponovaného skoro tříhodinového večera se po vzoru udílení Oscarů nebo Českých lvů předávají každoročně jiná ocenění.

„Letos jsme předávali cenu zvanou Blik 2019. Jde o ´dyzajnově´ originální barevnou lampičku s bateriovým zdrojem, takže ji lze rozsvítit. Když také došlo na závěrečné loučení, ocenění žáci do ztemnělého sálu spontánně rozsvítili najednou všech patnáct lampiček,“ popsala Eva Lukášová.

ZŠ Brána jazyků nemá žádný filmový kroužek a žáci svoje filmy tvoří vesměs ve svém volném čase. „Učitelé jen motivují, korigují a tlačí na dodržení termínů. Žáci tak mají naprostou tvůrčí svobodu. Jsou to oni, kdo se tak z velké části podílí na podobě filmového večera, a je to jejich akce. Učím dějepis, takže se mi líbí, že natočené filmy ´konzervují čas a místo´ a zůstanou trvalou vzpomínkou na originální a tvůrčí žákovské osobnosti. Filmový TRHák zároveň propojuje učitele, žáky a rodiče. Je to radostné, když mi i pár hodin před promítáním pípne SMS či přijmu telefonát rodiče nebo bývalého žáka, kteří se dotazují: ´Jsou ještě vstupenky? Mohu se přijít podívat?´ Snad naše organizátorské úsilí není marné,“ svěřil se Roman Elner.

V Praze a možná i v celé České republice asi těžko najdeme základní školu, která by pořádala obdobnou filmovou akci. Roman Elner vybrané žákovské filmy přihlašuje do filmových soutěží, aby tak žáci mohli porovnat své úsilí s jinými a aby jejich tvorbu posoudili filmoví profesionálové.

Ve Světozoru jsme tak zastihli i Markétu Vondráškovou, programovou ředitelku Pražského filmového kufru, festivalu žákovských a studentských filmů. „Je to inspirativní, co všechno učitelé a žáci jediné školy dokážou. Konečně například zdejší žákovský film Kosmetičky podlahových krytin získal na Kufru v roce 2017 hlavní cenu ve své kategorii,“ řekla Markéta Vondrášková.        

Učitelský film FiloZOOfia   

Aby toho nebylo málo, vybraní učitelé pod vedením organizátorů večera každoročně natáčejí učitelský film. „Letos jsem si chtěla usnadnit práci a v domnění, že to bude méně náročné, jsme chtěli natočit něco netradičního. Napadlo mě japonské stínové divadlo, s loutkami zvířátek. Učitelé by jen namluvili dialogy. Nakonec z toho samozřejmě bylo dvakrát víc práce než obvykle, ale výsledek snad stojí za to,“ dodala k letošnímu učitelskému filmu vyčerpaně, ale spokojeně Eva Lukášová.

„Rád bych poděkoval Anně Hanzlové, je to bývalá žákyně školy, studuje střední školu právě s filmovým zaměřením a podílela se na střihu učitelského filmu. Zájem bývalých žáků, třeba v této podobě, nás moc těší,“ vyzdvihl Roman Haas. Do filmování se každoročně zapojuje i ředitel školy Petr Tlustý, jeho zástupkyně Ivana Limburská a mnozí další jako například školní recepční Martina Tošková. Konečně bez podpory a vstřícnosti vedení školy, ale třeba i bez finančního přispění Sdružení rodičů a přátel školy by akce nebyla.

Vítěz: Legenda Leknínu 

A jaké byly letošní žákovské filmy? Opět pestré. Z diváckého hlasování na místě vzešel absolutní vítěz večera – film 9. B – Legenda Leknínu. Řekněme: pohádkové komediálně-konverzační drama. Pro Legendu Leknínu, která si odnesla i další ocenění, hlasovalo 80 diváků. Pro představu, např. pro film Deadpool to bylo 63, pro Hlášky paní Vojtové 55 a pro Kluka z autobusa 30 diváckých hlasů. A osazenstvo sálu bylo opravdu generačně pestré. Podobně obtížněji zařaditelný byl i film Deadpool: sci-fi, fantazy s komediálními i dramatickými prvky… Vidět jsme mohli i videoklip (Another Brick in the Wall), nákupní road movie (Postrach z Letňan), ekologický apel (Zamysli se), televizní krimipátrání (Hledáme kluka z autobusa), sociální vztahové, zároveň kriminální, a přitom artové drama (Tři přání), animovaně hraný snímek (Ta pravá). A několikrát si letos s žáky zahrála i učitelka Hana Vojtová (Hlášky paní Vojtové, Jak se vaří děti).

Při předávání cen nedošlo na suchopárné a strohé žákovské jednoslovné proslovy končící a začínající slovem „díky“. Dvojice moderátorů si rozdělila role. Roman Haas provázel kategoriemi a zval na pódium učitele, kteří vyhlašovali vítěze a předávali ceny. Roman Elner vyhlašoval nominované a s oceněnými žáky vedl krátké rozhovory, z nichž se diváci v sále mohli z úst žáků dozvědět mnohé o natáčení jednotlivých filmů i o záměrech do budoucna. „Jsme Studio Leknín, protože leknín se rozevírá a natáčí za sluncem. I my jsme natáčeli jako třídní tým a rozvinuli jsme řadu nápadů,“ dodal v děkovné řeči Jáchym Macura. „Samotné natáčení probíhalo během víkendu na chalupě,“ upřesnil další z Leknínů Marek Novotný. „…a neskutečně jsme si ho užili. Je to báječné, když vidíte, jak se váš scénář zhmotňuje nebo když můžete improvizovat,“ připojil Marek Šplíchal.   

Program s filmy uvedenými na Filmovém TRHáku 2019:

▪ prezentační smyčka: Filmové plakáty a návrhy pozvánek (5:00)

▪ Teleshopping (0:44), 9. B

▪ znělka Filmového večera 2019 od Kathariny Kasíkové (1:17)

▪ Au revoir Institut (2:48), 8. D

▪ Tajemství učitelských záchodů (2:33), 8. B

▪ Bänkhylla (0:51), 8. A

▪ V pasti plastů (1:38), 8. C

▪ Jinde (1:35), 8. A

▪ Věřte – nevěřte (4:07), 8. B

▪ Trailer na filmy 9. tříd od Anny Průšové (1:44)

▪ Another Brick in the Wall (2:27), 9. A

▪ Jak se vaří děti (1:36), 9. B

▪ Postrach z Letňan (3:25), 9. C

▪ Zamysli se (1:18), 9. C

▪ Hlášky paní Vojtové (5:34), 9. B

▪ Ta pravá (0:31), 9. A

▪ Hledáme kluka z autobusa (3:59), 9. C

▪ Legenda Leknínu (12:46), 9. B

▪ Tři přání (4:25), 9. C

▪ Deadpool (7:59), 9. A

▪ moderátorské vstupy žákyň Mily a Saši 1, 2, 3, 4 (1:48)

▪ nominační smyčka Kathariny Kasíkové k hlasování diváků: filmy žáků 9. tříd (1:39)

▪ učitelský film FiloZOOfia aneb Všichni jsme zvířata, jen někteří lidé (11:15)

▪ Rozloučení devátých tříd (9:15)

Cena Blik 2019 – vítězové jednotlivých filmových kategorií:

Dle rozhodnutí komise organizátorů ve složení Elner, Haas, Lukášová

▪ Síň slávy (za velké tvůrčí nasazení ve prospěch Večera): Katharina Kasíková (9. C) a David Hammerschmied (9. A)

▪ Cena za cenu (námět blikající lampičky na baterii „Blik 2019“): Eliška Martínková, 9. B

▪ Výtvarné zpracování: Polina Čestnešaja, 9. B – Legenda Leknínu

▪ Kamera: Sára Piluchová, 9. C – Tři přání

▪ Střih: David Hammerschmied, 9. A – Deadpool 

▪ Scénář: Marek Šplíchal, 9. B – Legenda Leknínu

▪ Herečka ve vedlejší roli: Alžběta Jílková, 9. C – Hledáme kluka z autobusa

▪ Herec ve vedlejší roli: Marek Novotný, 9. B – Legenda Leknínu

▪ Hlavní ženská herecká role: Eliška Jelínková, 9. C – Hledáme kluka z autobusa  

▪ Hlavní mužská herecká role: Vojtěch Michal, 9. B – Legenda Leknínu a Ondřej Mráček, 9. A – Deadpool 

Podle hlasování více než 250 žáků školy v pátek 21. 6.

▪  Filmový plakát: Legenda Leknínu, 9. B

▪  Návrh pozvánky na film. večer: Jáchym Macura, 9. B

Podle diváckého hlasování po promítání žákovských filmů ve čtvrtek 27. 6.

▪  Snímek večera: Legenda Leknínu, 9. B

Všechny filmy jsou ke zhlédnutí na YouTube kanálu Filmový TRHák 2019: https://www.youtube.com/channel/UCQ5EmaMo6KSItH32gbbRdFQ/playlists

A nakonec pozvánka na příští ročník

„Kamarádi z jiných škol, kterým jsem o našem filmovém večeru vyprávěl, mi neskutečně tuhle akci záviděli,“ prohlásil na závěr nadšený a hrdý deváťák a mladý filmový tvůrce Jáchym Macura. Přejme si, aby zaujetí žákům vydrželo. Za rok tedy znovu ve Světozoru!