Dotaz:

Dobrý den,

rád bych touto cestou vyjádřil svou dlouhodobou nespokojenost s koloběžkami Lime v centru Prahy. Jako častý chodec po Praze 1 (a dlouholetý obyvatel této městské části) se už několik měsíců nesčetněkrát denně setkávám s tím, že jsou koloběžky zaparkovány zcela nesmyslně, překáží na chodnících, blokují cestu chodcům i cyklistům. Například na Palachově náměstí jsou koloběžky zaparkovány vedle sebe (7 i více kusů) tak, že naprosto blokují příchod na chodník ve směru od řeky. V poslední době, kdy je centrum plné turistů a zahrádek různých restaurací a kaváren, které okupují poslední zbytky volného prostoru, je výsledná situace často skoro nesnesitelná.

Domnívám se, že nejen prakticky, ale i ze své podstaty je tato služba naprosto pomýlená. Jde o parazitování komerčního subjektu na veřejném prostoru, který by měl být nás všech, nejen obyvatel Prahy, ale i turistů. Nehledě na to, že koloběžky zaparkované bez ladu a skladu na každém rohu přispívají k už tak dost příšernému vizuálnímu smogu na Praze 1. Myšlenka sdílení dopravy a omezení automobilismu je mi sympatická, ale tento způsob realizace je zcela zcestný. Zelené koloběžky považuji za největší katastrofu, která z hlediska dopravy a veřejného prostoru Prahu 1 v poslední době postihla (podstatně horší než Segwaye).

S pozdravem

 

Odpověď:

Vážený pane,

děkujeme za Vaše hodnocení. S Vaším názorem zcela souhlasíme. Proto mi nezbývá, než se Vám za tento stav omluvit, a to přesto, že jsme ho jakkoliv nezavinili. Bohužel, v tuto chvíli není v našich silách tuto situaci zásadně změnit. Nemáme dostatečnou oporu v legislativě. Ze strany provozovatele jde o velmi chytrý a velmi bezohledný počin. Na změně poměru sil se proto intenzivně pracuje. Okamžité řešení však nemáme.

S omluvou

 

Bc. Ludvík Czital

vedoucí odboru