Skupinka lidí, jdoucí za denního světla ulicemi staré Prahy se svíčkou v ruce, bezesporu budí pozornost. A když jde v jejím čele Eugen Brikcius, má to obvykle hlubší smysl. A nebylo tomu jinak ani v úterý 3. května. Právě v tento den si Zuzana a Eugen Brikciusovi připomněli 170. výročí narození malíře Mikoláše Alše. A učinili tak v rámci již 27. ročníku Literárního výletu, tradice, která sahá až do roku 1995.

Mikoláš Aleš ve své době nakreslil do časopisu Šotek motiv, jak malíř Josef Mánes se svíčkou v ruce hledá člověka. My to budeme dnes rekonstruovat a interpretovat,“ vysvětlil Eugen Brikcius. „Ten obraz znovu namalujeme. Máme tu malíře, který umí malovat jako Mikoláš Aleš, a já mu budu stát modelem jako Josef Mánes. Společně s ostatními přítomnými pak vyrazíme s rozsvícenými svíčkami po místech, kde Aleš působil nebo se pohyboval,“ dodal.

Tříhodinové setkání začalo v Literární kavárně Mlýnská, odkud se účastníci akce vydali do Karmelitské 25, dále pak na Staroměstské náměstí a přes Alšovo nábřeží 4 do cíle v Památníku národního písemnictví na Strahově. „Tam náš Mikoláš Aleš namaluje selku v kroji, která jde s námi,“ uvedl Eugen Brikcius. „Společně si tam pak prohlédneme Alšovy kresby,“ dodal.

Literárního výletu s názvem „Jak Alšův Mánes hledá se svíčkou v ruce člověka,“ se zúčastnil i Petr Burgr, místostarosta Prahy 1 pro oblast kultury. „Patří to ke komornějším akcím, které městská část podporuje. Je to i důkaz toho, že se nezaměřujeme pouze na velké akce typu Čarodějnice či Masopust, ale že chceme oživovat a rozvíjet vzpomínky na významné osobnosti, které v Praze 1 žily nebo tvořily,“ řekl a dodal: „Mimo jiné to i posiluje kulturnost daného místa.“

V pořadí 28. Literární výlet plánují Zuzana a Eugen Brikciusovi už na letošní 29. září. Začínat se bude v 17 hodin na náměstí Republiky. Věnovat ho budou malíři, fotografovi, básníkovi, grafikovi a výtvarníkovi Jindřichu Štýrskému.

Eugen Brikcius
Výtvarný umělec, básník a esejista (1942, Praha). V 60. letech se stal známým svými happeningy. Po podpisu Charty 77 z politických důvodů emigroval do Rakouska, dnes žije ve Vídni a Praze. Za sbírku jeho kompletního literárního díla s názvem „A tělo se stalo slovem“ (2013) získal prestižní Cenu Jaroslava Seiferta (2015). Je nositelem Rakouského čestného kříže za vědu a umění I. třídy (2017).

Zuzana Brikcius
Kurátorka, organizátorka výstav a překladatelka (1960, Praha). Signatářka Charty 77. V roce 1982 emigrovala do Vídně. V roce 1984 se vdala za Eugena Brikciuse. Spolu organizují v Praze literární výlety a plakátové výstavy. Je spoluautorkou a kurátorkou české části výstavy „Příběh Charty 77. Umění a protestní hnutí“ v Muzeu historie města Lipska (2019) a také výstavy „Nezlomní – Od Franze Kafky po sametovou revoluci“ s díly perzekvovaných výtvarníků v Obecním domě v Praze (2019).