Od pátku 20. září 2019 auta již neprojedou ani nezaparkují na Mariánském náměstí, ze kterého se stane pěší zóna se zelení a městským mobiliářem. Kvůli změně budou ulice Linhartská a U Radnice nově obousměrné, Husova ulice bude průjezdná v opačném směru než dosud. Praha 1 se i tímto krokem přidává k trendu moderních evropských metropolí a začíná výrazně zklidňovat nerezidentní automobilovou dopravu v centru. Parkování pro rezidenty zůstane nedotčené.

Podle naší analýzy na základě dat z parkovacího systému využívalo parkoviště před radnicí na Mariánském náměstí dlouhodobě méně než 5 % rezidentů. Modré zóny v okolních ulicích zůstávají nedotčené, stejně jako provoz v Platnéřské,“ vysvětluje David Skála, radní pro dopravu Prahy 1. „Centrum města a Pražané tak získávají nové obyvatelné náměstí, kde bude zatím fungovat dočasný režim i s kulturním a jiným programem,“ dodává radní, jež má v gesci též neinvestiční akce na území pražské památkové rezervace. Změnu na Mariánském náměstí inicioval magistrát, v součinnosti s Prahou 1.

Změny začnou platit již v pátek 20. září během dne, kdy proběhne osazení značek Technickou správou komunikací. V sobotu, během Dne bez aut, Mariánské náměstí ožije celodenním bohatým programem pro celé rodiny, který připravil Magistrát hlavního města Prahy spolu s Městskou knihovnou, Národní knihovnou, Institutem plánování a rozvoje Prahy a Prahou 1.

Až do 1. října bude na náměstí umístěn informační kontejner Institutu plánování a rozvoje Prahy, v němž se Pražané mohou zapojit do rozhodování o budoucí podobě a využití náměstí. Studie k budoucí rekonstrukci by měla vzniknout začátkem příštího roku. Všechny sousedské instituce také připravují program pro dočasný režim užívání náměstí. Do rekonstrukce tu bude umístěná mobilní zeleň, Pražské židle i umělecké instalace.

„Do ulic patří život Pražanů. Proto mám radost, že se z parkoviště na Mariánském náměstí stane opravdové náměstí, kde se lépe dýchá a maminky, senioři nebo návštěvníci přilehlých institucí mohou chvíli spočinout v rušném centru. Věřím, že tuto proměnu veřejného prostoru přímo před Městskou knihovnou, Národní knihovnou a budovou radnice Pražané ocení,“ okomentoval starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (PRAHA 1 SOBĚ). Radní Prahy 1 se zúčastní také sobotního programu přímo na náměstí.

V Husově ulici bude v prvním týdnu nového dopravního režimu přítomná také městská policie, aby dohlídla na dodržování průjezdu v otočeném směru. Ulice Linhartská bude zaslepená a zobousměrněná, takže na Mariánské náměstí nepůjde zajet. Oběma směry se nově bude jezdit také v ulici U Radnice, provoz v Platnéřské ulici zůstává nezměněný. Z Platnéřské půjde ale na Mariánské náměstí vjet pouze pro dopravní obsluhu místních institucí.

Zaslepení čeká od pátku 20. září také úzký úsek ulice Ostrovní v místě, kde ústí do Spálené ulice. Podle sčítání IPRu jde o místo s jednou z největších hustot chodců v celé Praze. Auta se tam nebezpečně proplétají s chodci a blokují vytíženou tramvajovou trať. Z ulice Purkyňova se tedy nově řidiči dostanou jen do Spálené ve směru na Karlovo náměstí nebo do ulice Myslíkova.

Úprava Mariánského náměstí – prezentace – PDF

Pohled z Husovy ulice – současný stav