Celkem sedm desítek dětí v doprovodu rodičů a prarodičů se v mrazivém podvečeru vydalo po stopách petrských strašidel. Kat na břehu Vltavy, spiritista v Biskupském dvoře, pirát, zazděná jeptiška nebo třeba padlá ševcova dcera Stáza a nakonec strašidelný zvoník na vrchu zvonice u kostela sv. Petra prověřili nejen odvahu dětí, ale také jejich znalosti, a to nemluvíme o dalších místech, která museli malí odvážlivci najít a splnit u nich různé úkoly.

 Putování za petrskými strašidly uspořádaly Spolek přátel Petrské čtvrti, Muzeum pověstí a strašidel a Poštovní muzeum za podpory Městské části Praha 1. „Cesta dětí začala v Poštovním muzeu a na jejím konci na ně čekal poklad kupce Maxmiliána, ale to jen na ty, které byly dost pozorné i odvážné při střetu se strašidly a při plnění úkolů,“ vysvětlila hlavní pořadatelka a předsedkyně Spolku přátel Petrské čtvrti Linda Klečková, která děti vítala v budově Poštovního muzea u Novomlýnské věže. A už tam na děti v prvním patře číhal skřítek.

Aby děti našly poklad, musely vyluštit tajenku z Maxmiliánova deníku. K tomu dostaly mapu a na vyznačených místech, jež vyhledávaly, pak plnily úkoly. Od Poštovního muzea zamířily nejdříve ke kostelu sv. Klimenta, který je druhým nejstarším na pravém pražském břehu Vltavy a na jeho zdi se nachází deska s citátem Jana Husa.

Poté pokračovaly do Soukenické, jež se před mnoha staletími jmenovala Na latránu, později Dlouhá a od 15. století nese současný název. V ulici navíc za Marie Terezie vznikla první pražská porodnice. Děti měly za úkol zjistit jméno významného rodáka a grafika Václava Hollara, který musel po Bílé hoře opustit vlast.

V Truhlářské narazily na piráta a u Palladia na Josefa Kajetána Tyla a úkol ohledně jeho autorství textu nejznámější české písně. V Truhlářské se ještě zabývaly Jiřím Guthem-Jarkovským, na Petrském náměstí láskou ke kartám doslova až za hrob a v Lannově ulici hledaly divadelního režiséra Jindřicha Honzla.

V Petrské 29 pak objevily odkaz na první ženu, která dostala Nobelovu cenu a jež se právě zde narodila – Gertu Theresu Coriovou, roz. Ranitzovou, která v roce 1947 obdržela s manželem Carlem Nobelovu cenu za medicínu. Carl Ferdinand Cori se pro změnu narodil na Novém Městě v Salmovské 6.

V parku vedle kostela sv. Petra děti potkaly Stázu. „Jsem dcerou kutnohorského ševce a vždycky jsem měla ráda parádu. Jako služebná jsem si však na ni moc nevydělala, a tak se ze mě v Praze stala povětrná holka,“ vyprávěla nám svůj neveselý příběh tato dívka, jejíž pozemský život ukončily obrovské tesáky obrovitého psa poblíž Biskupského náměstí, a ona od té doby chodí spoře oděna nocí, nešťastná kvílí a naříká na svůj osud.

Uznejte, že v Petrské čtvrti může být občas strašidelno, a tak pokud nemáte pro strach uděláno, nechoďte tam sami. Když už tam ale vyrazíte, určitě se nudit nebudete, stejně jako lidé, kteří tam dnes žijí, a stejně jako ti, kteří tam pobývali před lety.

Více informací o akcích v Petrské čtvrti hledejte na www.petrskactvrt.cz nebo ZDE.